• General topics
  • Submitted on 06/11/2023

Καλησπέρα, Είμαι γυναίκα 42 ετών μετά από νόσο mochovich που πέρασα (έπαθα ελαφρύ ισχαιμικό) έκανα πλασμαφαιρεσεις ενέσεις cablivi , αντιπηκτικες, κορτιζόνη και 5ενχυσεις mabthera , άρχισα να έχω αρτηριακή πίεση και κάποιες ταχυκαρδιες. Παίρνω 1 aprovel των 150 και 1/4 lopresor το πρωί κ 1/4 το βράδυ και είναι όλα οκ . Δύο φορές που ξεριθμιστηκε η πίεση λόγω αλλαγής στην δόση και έφτασα 18 η μεγάλη και 11 η μικρή μέχρι να έρθει πάλι σε ισορροπία, για κάποιες ημέρες ενοιωθα μεγάλη πίεση στην βάση του κεφαλιού πάνω από τον αυχένα, πονοκέφαλο μούδιασμα στο κούτελο κ την μύτη μαζί με αίσθημα πίεσης καθώς και ζαλάδα , επίσης όταν ο αυχένας μου ακουμπάει στο μαξιλάρι με ενοχλεί πολύ. Οι περισσότεροι γιατροί μου λένε ότι πίεση ...ζάλη και αυχένας δεν συνδέονται. Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε αυτό . ****Όταν δεν έχω αρτηριακη πίεση δεν έχω τέτοια θέματα με τον αυχένα πέρα από κάποιους απλούς πονοκεφάλους που έχω που κ που αν κουραστώ πολύ στην δουλειά Το προηγούμενο 6μηνο εχω κάνει μαγνητική εγκεφάλου με σκιαγραφικό και 3πλεξ καρωτίδων , επίσης με παρακολουθεί αιματολογος κάθε 3μηνο και είναι όλα οκ Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

1 specialist answered

  • Το αυχενικό είναι γνωστό στους πάντες ότι φαίνεται ζαλάδα.Η πιεση μπορεί σε κάποια άτομα να προκαλέσει πονοκεφαλο.οποτε υπάρχει κάποια συνδέσει ανά δυάδες όμως όχι μαζί και τα τρια(αυχενικό,πίεση,ζαλη).Μπορεί όμως να έχεις αυχενικό και υψηλή πίεση ανεξάρτητα το ένα από το αλλο

    Kefalas Vasileios

    Cardiologist

    Evosmos