• General topics
  • Submitted on 23/07/2023

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κήλη στον αυχένα στο α4/5 θα μπορούσε να σχετίζεται με δυσκολία στην κατάποση ή αν το θέμα είναι ψυχολογικό. Έχω κάνει λαρυγγοσκόπηση σε ωριλα και δεν βρέθηκε κάτι παθολογικό.

10 specialists answered

  • Καλησπέρα σας,
    θα σας πρότεινα να επισκευθείτε φυσικοθεραπευτή που ειδικεύεται στην κροταφογναθική άρθρωση.
    Ευχαριστούμε για την επικοινωνια

  • Δεν νομίζω ότι έχει σχέση με κήλη του αυχένα. Αν τούτοις, πριν το θεωρήσετε ότι είναι ψυχολογικό, καλό είναι να κάνετε ένα πλήρη εργαστηριακό έλεγχο της περιοχής.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα δύσκολα η κήλη να επηρεάζει το κατάποσης !
    Καλεστε μας να σας βοηθήσουμε στο πρόβλημα σας

    Καλυβιώτη Χριστίνα

    Physiotherapist

    Patras

  • Προβλήματα αυχένα μπορεί να επηρεάσουν την κατάποση. Πάντα πρέπει να ελέγχονται και οι άλλες αιτίες.

    Mylonas Hrusanthos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Anavissos

  • Καλησπέρα σας ναι μπορεί να προκαλέσει ζαλάδα αναλόγως το επίπεδο που βρίσκεται , χρειάζεται διάφορο διάγνωση μπορεί να είναι κεφαλαλγία τύπου τάσης

    Vogiatzis Harilaos

    Physiotherapist

    Thessaloniki

  • Η καλησπέρα σας!
    Η κήλη σ'αυτό το επίπεδο μάλλον όχι ,θα μπορούσε να κάνει ως συνέπεια αστάθειας του αυχένα μετά από πρόσφατο ή παλαιότερο τραυματισμό, πέσιμο ή τροχαίο κλπ στον αυχένα!
    Θέλει λήψη λεπτομερούς ιστορικού και εξέταση του αυχένα και αν χρειάζεται και μαγνητική ή/και άξονική στον αυχένα!
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας!
    Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Papastratis Ilias

    Physiotherapist

    Ampelokipoi

  • Ναι, μπορεί να σχετίζεται.
    Δοκιμάστε να διορθώσετε την στάση σώματος, βάζοντας το πιγούνι μέσα. Κρατήστε αυτή την θέση και δοκιμάστε να φάτε κάτι ( γλυκό κατα προτίμηση για να έχει και ενδιαφέρον, εκτός μόνο εαν έχετε ζάχαρο ).
    Είδατε διαφορά ;;; Εαν υπήρχε διαφορά, τότε στοχευμένες ασκήσεις για τον αυχένα και την στάση σώματος θα σας βοηθούσαν σημαντικά.

    Μιχαηλίδης Ιωάννης

    Physiotherapist

    Kato Toumpa

  • Αποκλείεται να παίζει ρόλο στην κατάποση ,καθώς οι δισκοκήλες προβάλουν προς τα πίσω κ όχι προς τον οισοφάγο
    Επίσης αυτά τα νεύρα του αυχένα που ενδεχόμενα πιεζει η διακοκηλη, δεν είναι υπεύθυνα για την κατάποση.
    Άρα όχι, δεν οφείλεται εκεί.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Οχι εκτος αν η κηλη συνοδευεται και απο μεγάλα πρόσθια οστεόφυτα

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας. Συναντάται σαν σύμπτωμα αυχεναλγίας η δυσκολία στην κατάποση αν και δεν είναι τόσο σύνηθες.

    Rebalance Athens

    Physiotherapist

    Koukaki