• General topics
  • Submitted on 22/09/2023

καλημερα σας, ειμαι ανδρας 37 ετων και θα ηθελα την συμβολη σας σχετικα. εδω και 3 εβδομαδες εχω ηπιο πονο κατω απο το μεγαλο δακτυλο ( στην βαση - εκει που λεμε ειναι το κοτσι) και στον αστραγαλο απο την μεσα μερια. κατα την κινηση ειτε του δακτυλου η΄το πατημα αυτου στις μυτες των ποδιων, αντιλαμβανομαι πιο εντονο τον πονο αλλα ποναει ηπια και χωρις κινηση ποδιου. να σημειωσω οτι εξετασεις αιματος εχω κανει 20/7 και το ουρικο οξυ ηταν 5,7. επισης δεν υπαρχει καποιο πρηξιμο η΄καποιο αλλο εμφανη συμπτωμα. τους τελευταιους δυο μηνες ( συνεχομενα για 14 μερες) πηρα αντιφλεγμονωδη και για 5 μερες νορτζεσικ για αλλη παθηση που ειχα. μπορει η παρατεταμενη χρηση χαπιων να ανεβασε πχ το ουρικο οξυ η΄χρηζει διερευνησης μονο απο ορθοπεδικο ?ευχαριστω

2 specialists answered

  • Καλησπέρα, καλό θα ήταν να επισκεφθείτε κάποιον ορθοπεδικό.

    Malli Maria

    Podiatrist

    Polikastro

  • Ο πόνος έτσι όπως τον περιγράφεται θα πρέπει να αξιολογηθεί σας αναφέρω κάποιες παθήσεις οι οποίες θα έδιναν τέτοια κλινική εικόνα ταρσιαιος σωλήνας, οστεοαρθριτιδα, δισκοκηλη, ουρικο οξύ, τραυματισμός , hallux rigidus , εμβιομηχανικά ελλείμματα, σησαμοειδιτιδα και πολλά άλλα οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να σας δώσω συγκεκριμένη απάντηση .

    Παπαδοπούλου Μαριάνα

    Ποδίατρος-Ποδολόγος

    Thessaloniki