• General topics
  • Submitted on 05/09/2023

Καλημέρα εδώ και τρία χρόνια έχω έναν έντονο διαξιφιστικο πόνο στη δεξιά άνω γνάθο είχα κάνει απονεύρωση αλλά δεν πέρασε μου είπαν για νευραλγια τριδυμου δεν υποφέρω από τον πόνο απλά όλη μετά είναι ενοχλητικό έκανα και αξονική άνω γνάθου .τι μπορεί να είναι και που άλλου να πάω;αν ήταν νευραλγια τριδυμου δεν θα υοεφερα;

18 specialists answered

  • Θα πρέπει να υπάρξει λεπτομερής κλινική και ακτινογραφική εξέταση για να βγει η διάγνωση στο πρόβλημα σας.

  • Εάν η απονεύρωση είναι καλή -σωστή ,τότε θα πρέπει να αποκλείσουμε , αν έχουμε κάποιο άλλο παρακείμενο δόντι το οποίο θα μπορούσε να δώσει κάποια συμπτωματολογία .
    Αν μιλήσουμε για νευραλγία τριδύμου εκεί θα έπρεπε να δείτε ένα καλό νευρολόγο , (ο ειδικός για τις νευραλγίες), για οποιαδήποτε πληροφορία - βοήθεια παρακαλώ καλέστε μας

    KOLIOULI ELENI

    Dentist

    Kypseli

  • Καλο θα ηταν να γινει ξανα μια εξεταση.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • ισως θα επρεπε να ακουσετε τον οδοντιατρο σας και να κλεισετε ενα ραντεβου σε εναν νευρολογο

    Mourtzinos Nikos

    Dentist

    Acharnes

  • Μπορείτε να κανονίσετε ένα ραντεβού με τον ενδοδοντολόγο του ιατρείου μας, για να σας εξετάσει και να σας δώσει κάποιες απαντήσεις.

  • Καλύτερα να σας δει ένας ειδικός ενδοδοντολόγος.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Καλό είναι να απευθυνθείτε σε έναν γναθοχειρουργο γιατί όπως μου το περιγράφετε μοιάζει για νευραλγία τρίδυμου ώστε να πάρετε μια σωστή καθοδήγηση γιατί είναι δύσκολη η θεραπεία απο γενικό οδοντιατρο

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα. Θα πρέπει να αποκλείσετε την πιθανότητα κάποιας ρωγμής σε κάποιο δόντι στην περιοχή που σας πονάει. Θα πρέπει να σας δει εξειδικευμένος οδοντίατρος

    Tsagkari Nefeli

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Agios Dimitrios

  • Θεωρώ απαραίτητο να εξετάσετε την καλή λειτουργία της κροταφογναθικη σ άρθρωσης γιατί μπορεί η συμπτωματολογία σας να οφείλεται σε δυσλειτουργία της κροταφογναθικης

    Levi Anna

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Chalandri

  • Η νευραλγια του τριδυμου είναι μια ΜΗ αναστρέψιμη κατάσταση.

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Χρειάζεται πλήρης και εξωνυχιστικός κλινικός και ακτινογραφικός έλεγχος για να βρεθεί το ακριβές αίτιο του προβλήματος.....

    Makantani Eydokia

    Dentist

    Exarcheia

  • Καλο είναι να βγάλετε καταρχήν μια πανοραμικη ακτινογραφια για να αξιολογηθεί η περιοχή ανω δεξιά που νιώθετε τον πόνο. Στη συνεχεια, ο οδοντιατρος θα σας κατευθύνει αν χρειάζονται συμπληρωματικές εξετάσεις για να τεθεί η οριστική διάγνωση.

    Αλεξόπουλος Αριστείδης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Agios Dimitrios

  • Δεν είναι σωστό να σας απαντήσω σε κάτι τέτοιο χωρίς να έχω δει τις εξετάσεις σας. Πάντως θα μπορούσε θεωρητικά να είναι νευραλγία τριδύμου. Χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση. Θα μπορούσατε να απευθυνθείτε και σε άλλο οδοντίατρο ή γναθοχειρούργο ή και στην Οδοντιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου.

    Siarampi Niki

    Dentist

    Chaidari

  • Για να εχει γινει αυτη η διαγνωση πιθανον ισχυει.συγκεκριμενα η νευραλγια κανει ακριβως αυτο το ειδος πονου που περιγραφεται κ ειναι διαξιφιστικος.δεν ειναι απαραιτητο οτι πρεπει να υποφερετε,οπως αναρωτιεστε σιγουρα ομως ειναι μια ασχημη εμπειρια.πρεπει ομως σιγουρα να ακολουθησετε καποια θεραπεια για να υποχωρησουν τα συμπτωματα,οποτε καλο ειναι να συνεννοηθειτε με τον θεραποντα ιατρο σας.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Συνιστάται κ η δεύτερη γνώμη. Μπορεί ο πόνος να είναι οδοντικής αιτιολογίας, σκελετονευρομυικου συστήματος (κροταφικό σύνδρομο, νευραλγίες), πόνος που σχετίζεται με ιγμόρεια-κυψελες- αυτί κ α.
    Υπάρχουν μορφές νευραλγίας που δεν έχουν απαραιτήτα "διαξιφιστικο" πόνο.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Η νευραλγία είναι όντως διαφορική διάγνωση, και όταν τα αίτια δεν είναι οδοντογενη, τότε ο πόνος είναι νευρικής αιτιολογίας ! Η αξονική μόνο μπορεί να διαλευκάνει τα αίτια, αποκλείοντας οδοντογενη αιτιολογία

    Antoniou Panagiotis (Deactivated account)

    Dentist

    Trikala

  • Καλησπέρα σας, καλό θα ήταν να σας δει, κι ένας νευρολόγος.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Καλημερα σας.Θα σας συμβουλευα να απευθυνθειτε σε καποιον γναθολογο.Αν δεν προκειται για νευραλγια τριδυμου,εφοσον εχει αποκλειστει οτι μπορει να ειναι καποιο δοντι,τοτε θα μπορουσε η ενοχληση να προερχεται απο τον κονδυλο της ανω γναθου

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli