• General topics
  • Submitted on 22/02/2024

Η διαγνωση μου ειναι αποφευκτικη διαταραχη-ΓΑΔ,δεν εχω καταφερει ως σημερα να βρω την θεραπεια εκεινη που θα μου ταιριαξει και θα μου προσφερει ανακουφιση απο τα συμπτωματα,αρχικα ειχα παρει θεραπευτικη αγωγη με seroxat,efexor, των 75mg,lexotanil 1,5mg για 1 ετος,την σταματησα επιτυχως με τις οδηγιες ψυχιατρου.Eχω κανει υποστηρηκτικη ψυχοθεραπεια,θεραπεια σχηματων,ψυχαναλυτικη ομαδικη ψυχοθεραπεια που την συνεχιζω ακομη.Ποιες θεραπειες ενδείκνυται η προτεινονται ως πιο αποτελεσματικες?

8 specialists answered

  • Ως πιο αποτελεσματική στις τελευταίες έρευνες για αγχώδης διαταραχές φαίνεται να είναι η γνωσιακη συμπεριφορική θεραπεία.
    Στοχεύει το σύμπτωμα, και πως μπορούμε να δώσουμε μια ανακούφιση.
    Ρίξτε του μια ματιά, νομίζω μπορεί να σας βοηθήσει

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Nea Filadelfia

  • Η αποφευκτική διαταραχή προσωπικότητας (ΓΑΔ) μπορεί να αντιμετωπιστεί με διάφορες θεραπευτικές προσεγγίσεις. Ωστόσο, καθώς κάθε άτομο είναι μοναδικό και η αντίδρασή του στη θεραπεία μπορεί να διαφέρει, η εύρεση της κατάλληλης θεραπευτικής προσέγγισης μπορεί να απαιτήσει δοκιμές και προσαρμογές, που όπως περιγράφετε ήδη το έχετε κάνει.
    Η επιλογή της κατάλληλης θεραπευτικής προσέγγισης εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, συμπεριλαμβανομένης της σοβαρότητας των συμπτωμάτων, των προσωπικών προτιμήσεων και της σχέσης με τον θεραπευτή.
    Επιπλέον, η θεραπευτική σχέση με τον θεραπευτή παίζει σημαντικό ρόλο στην αποτελεσματικότητα της θεραπείας.
    ... Read more

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Nea Smirni

  • Θα πρότεινα την συστημική προσέγγιση στην ψυχοθεραπεία που θα σας βοηθαγε να σχετίζεστε με ασφάλεια και με εμπιστοσύνη με τους ανθρώπους.

    Kouvara Aggeliki

    Ψυχολόγος

    Chalandri

  • Η Συστημική ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει σημαντικά.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Panormou

  • Η Βιοθυμική Ψυχοθεραπεία με κύριο εργαλείο την εσωτερική εστίαση μέσω ύπνωσης, δηλαδή μέσω αυτής της κατάστασης στην οποία όλοι μας διαθέτουμε την έμφυτη ικανότητα να μπαίνουμε και μπαίνουμε καθημερινά, θα σας βοηθήσει να μετατοπίσετε την προσοχή σας από τα συμπτώματα αυτά καθεαυτά, τα οποία σας ενοχλούν, στους μηχανισμούς και στις αιτίες δημιουργίας αυτών των συμπτωμάτων. Εντοπίζονται μέσω μιας βιωματικής διαδικασίας οι αιτίες των συμπτωμάτων και το πώς αυτά δημιουργήθηκαν, με αποτέλεσμα να κωδικοποιηθούν σαν μια δυσφορικη αίσθηση στο παρελθόν, η οποία επαναλαμβάνεται στο παρόν, με αποτέλεσμα να καθορίζει τη συναισθηματική και όχι μόνο ζωή σ... Read more

    Ntoutsi Theodora

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Akadimia

  • Συνήθως η γνωσιακού συμπεριφορικού τύπου ψυχοθεραπεία μαζί με την φαρμακευτική θεραπεία βοηθούν, απλώς πρέπει να υπάρχει ένα μακροχρόνιο θεραπευτικό πλάνο με το οποίο θα συμφωνήσετε με τον ειδικό ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή που σας παρακολουθεί.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Είναι πολύ σημαντικό για εσάς να βρείτε μια θεραπεία που θα σας βοηθήσει να ανακουφιστείτε από τα συμπτώματα της αποφευκτικής και γενικής αγχώδης διαταραχής που αντιμετωπίζετε. Βασικό στοιχείο στη διαχείριση αυτών των διαταραχών είναι η συνδυαστική θεραπεία με φάρμακα και ψυχοθεραπεία. Η χρήση αντικαταθλιπτικών όπως το seroxat και το efexor μπορεί να βοηθήσει στην αντιμετώπιση των συμπτωμάτων σας πάντα όμως με την συμβουλή του ψυχιάτρου.
    Η συνέχιση της ψυχοθεραπείας είναι σημαντική, καθώς η εξερεύνηση των βαθύτερων ψυχολογικών παραγόντων μπορεί να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε την διαταραχή.
    Πέρα από ποιο είδος ψυχοθεραπευτικής προσέ
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Ψυχοθεραπεία ψυχαναλυτικού τύπου

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos