• General topics
  • Submitted on 20/01/2024

Γεια σας,τα προβλήματα που αντιμετωπίζω και χρειάζομαι μια γνώμη από ειδικούς,δεν βρίσκω κάτι να με γεμίζει στη ζωή και στην καθημερινότητα,αντιμετωπίζω χρονια μοναξιά επειδή δεν έχω φίλους και συντροφικότητα,ότι και αν έχω δοκιμάσει από δραστηριότητες μετά από λίγο καιρό τα παρατάω,νιώθω ψυχική και σωματική κόπωση/εξάντληση,έντονη στενοχώρια κατά διαστήματα και γενικευμένο άγχος.Εχω δοκιμάσει 2 ψυχιάτρους,1 κλινικό ψυχολογο τα τελευταία 3-4 χρόνια,δεν νιώθω πως παίρνω βοήθεια μεσα από τις ψυχοθεραπευτικές διαδικασίες,δεν λαμβάνω αντικαταθλιπτικά,αλλά την περίοδο 2021-2022 χρειάστηκε να πάρω θεραπευτική αγωγή seroxat,effexor 75mg και lexotanil 1,5mg,είχαν επίπτωση στην αύξηση βάρους το οποίο παλεύω να χάσω μέχρι και σήμερα,κάτι το οποίο με πιέζει και ζοριζει σε ψυχολογικό επίπεδο.Διαγνωστηκα με ΓΑΔ και σύνδρομο υποθειρεοειδισμου χάσιμοτο. Είμαι σε ένα αδιέξοδο,το οικογενειακό περιβάλλον δεν είναι υποστηρικτικό,με έχουν κουράσει οι επισκέψεις σε ειδικούς ψυχικής υγείας για αναζήτηση λύσεων. Είμαι αντιμέτωπος με χαμηλή αυτοεκτίμηση,χαμηλή αυτοπεποίθηση,εσωστρέφεια,ντροπαλότητα,γενικευμένο άγχος για την ζωή και την καθημερινότητα,φόβοι και ανασφάλειες,ακραία μοναξιά.Εχω απογοητευτεί.

2 specialists answered

  • Γιατί τόση απογοήτευση ??? Τι πήγε λάθος στην παιδική εφηβική ηλικία σας??? Η ζωή είναι μικρή για να χάνουμε μέρες να μην τις απολαμβάνουμε , μήπως να τα δείτε όλα πιο χαλαρά ? Μην περνετε το καθετί τόσο σοβαρά ! Βρείτε την δύναμη που υπάρχει μέσα σας να ζήσετε ότι θέλετε χωρίς να σας νοιάζει η γνώμη των άλλων , εύχομαι να το καταφέρεται αλλιώς βρείτε κάποιον ειδικό εσείς όχι οι γονείς σας που να ταιριάξετε και να έχετε αποτέλεσμα , ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Καταλαβαίνω την κούραση και την απογοήτευσή σας, όμως όλα όσα περιγράφετε μπορούν να βελτιωθούν μέσω της ψυχοθεραπείας. Η ψυχοθεραπεία είναι ο πλέον ενδεδειγμένος και επιστημονικά τεκμηριωμένος τρόπος για να αντιμετωπίσουμε τα ζητήματα ψυχικής υγείας. Παίρνει χρόνο αλλά όσο το συνεχίζεται θα βλέπετε ότι δεν είναι μάταιο. Αν δεν είστε ευχαριστημένος με τους ειδικούς που έχετε συνεργαστεί μπορείτε να βρείτε έναν /μια νέο/α.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni