• General topics
  • Submitted on 11/08/2023

Γεια σας! Πρόσφατα διαγνωστικα με ανεπάρκεια μείζονος σαφηνους φλέβας έως το γόνατο. Θα κάνω λέιζερ σε συνδυασμό με μικροφλεβεκτομες. Η ερώτηση μου είναι για το εν τω βάθει δίκτυο αν στο μέλλον χαλάσουν κάποιες βαλβίδες εκεί, υπάρχουν μηχανισμοί να επαναφέρουν το αίμα στην καρδιά η εξαρτάται μόνο από τις βαλβίδες όπως στο επιπολής δίκτυο;

6 specialists answered

  • Καλησπέρα σας οι βαλβίδες στο εν τω βάθει δίκτυο καταστρέφονται σε περιπτώσεις φλεβικής θρόμβωσης. Επί θρόμβωσης η ζημιά των βαλβίδων είναι μη αναστρέψιμη, παρόλο αυτά η επιστροφή του αίματος αποκαθίσταται προοδευτικά με τη χρήση αντιπηκτικών, όπως κ με τη χρήση ελαστικής κάλτσας διαβαθμισμένης συμπίεσης!

    Τούμπης Σεραφείμ

    Vascular surgeon - Angiologist

    Peristeri

  • Αρχικά θα πρέπει να απευθυνθείτε στον αγγειοχειρουργό που θα κάνει την επέμβαση, ο οποίος μπορεί να εξατομικεύσει την απάντηση στην ερώτηση σας βάσει των δικών σας χαρακτηριστικών και ανατομίας.
    Το εν τω βάθει φλεβικό σύστημα έχει κι άλλον μηχανισμο λειτουργίας πέρα των βαλβίδων αλλά όλα δρουν συμπληρωματικά.
    Η επιπολής φλεβική ανεπάρκεια δεν σημαίνει αυτόματα και ανεπάρκεια του εν τω βάθει συστήματος, για αυτό και όπως είπα πρέπει να απευθυνθείτε στον ιατρό που ήδη έχετε εμπιστευτεί.

    Πατέλης Νικόλαος (Deactivated account)

    Vascular surgeon - Angiologist

    Ampelokipoi

  • Γεια σας!
    Το 80% του φλεβικού αίματος ρέει μακριά από τα πόδια μέσω του εν τω βάθει φλεβικού συστήματος.
    Όταν η μεγάλη σαφηνή φλέβα κλείνει μετά από χειρουργική επέμβαση. το αίμα θα ρέει μέσω άλλων φλεβών χωρίς να καταπονεί αυτές τις φλέβες. Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείτε γι' αυτό.

    Αλεντζανίδης Νικόλαος

    Vascular surgeon - Angiologist

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα.... Κατ'αρχήν να πω ότι η μέθοδος του Laser έχει αυξημένες πιθανότητες υποτροπής της νόσου και των κιρσων οι οποίοι μπορούν να ξαναγίνουν μετά από σύντομο χρονικό διάστημα.....
    Όσον αφορά το εν τω βάθει φλεβικό δίκτυο είναι κάτι διαφορετικό και ξεχωριστό από το επιπολης το οποίο περιβάλλεται από μύες και περιτονιες και έτσι σπάνια πάσχει... Σε περίπτωση που υπάρχει ανεπάρκεια τότε δίνονται κάποια φάρμακα που σε συνδυασμό με ελαστικές κάλτσες συμπιεζουν το σύστημα.... Το εν τω βάθει φλεβικό δίκτυο ΔΕΝ χειρουργειτσι!!!!

    Nikolaou Ahilleas (Deactivated account)

    Vascular surgeon - Angiologist

    Platia Mavili

  • Αυτό θα πρέπει να σας το απάντηση ο γιατρός που θα σας κάνει το χειρουργείο
    Τον ρωτήσατε ;
    Τι σας είπε;

    Ιατρού Νικόλαος (Deactivated account)

    Vascular surgeon - Angiologist

    Vari

  • Να προχωρήσετε άμεσα στην αντιμετώπιση με το Ενδοαυλικό Laser! Όσο εξελίσσεται η ανεπάρκεια στο επιπολής φλεβικό δίκτυο αυξάνεται η πιθανότητα επέκτασης και στο εν τω βάθει.

    Xiromeritis Konstantinos

    Vascular surgeon - Angiologist

    Ilisia