• General topics
  • Submitted on 25/02/2024

Γειά σας.. Η μητέρα μου έχει αρθρίτιδα στο γονατο. Η διάγνωση έγινε μετά, από ακτινογραφία.. Αφού πήρε πολλά παυσινα της έκαναν Ξυλοκαινη κ τώρα παίρνει τα χάπια zaldiar ένιωσε μια βελτίωση.. Αυτός ο πόνος της προκλήθηκε ξαφνικά κ για πρώτη φορά. Ετών 78..Μας σύστησαν χειρουργείο γιατί οι γιατροί επιμένουν πως μπορεί λίγο να βελτιωθηκε ο πόνος αλλά μετά, από κάποιο διάστημα έτσι ξαφνικά θα την ξαναπιάσει. Θα ήθελα την γνώμη σας.

9 specialists answered

  • ΣΤΗΝ ΟΣΤΕΟΑΡΘΡΙΤΙΔΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΝΔΑΡΘΡΙΚΕΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΜΕ ΥΑΛΟΥΡΟΝΙΛΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΛΟΓΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ Ο ΠΟΝΟΣ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΕΙ ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΚΟΠΟΥΝ ΤΑ ΠΑΥΣΙΠΟΝΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΜΑΛΙΑ ΤΡΥΦΩΝΙΔΗ ΖΑΧΑΡΗ ΕΙΔΙΚΟΣ ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΟΑ

    Tryfonidi- Zahari Amalia

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Kifisia

  • Αν είναι οστεοαρθρίτιδα ένεση κορτιζόνης στο γόνατο ή/και υαλουρνικού. Αν έχει στραβώσει !! το γόνατο χειρουργείο. Αλλά πρέπει τη δει και ένας ρευματολόγος για αποκλεισμό πχ. ρευματοειδούς γιατί δεν θα πάει καλά το χειρουργείο.

    Georgiadis Athanasios

    Rheumatologist

    Ioannina

  • Μάλλον έχουν δίκιο αλλά χωρίς την ακτινογραφία δεν μπορώ να έχω γνωμη

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας. Υπάρχουν πολλά είδη αρθρίτιδας. Θα πρέπει με βάση το ιστορικό, την κλινική εξέταση και τις κατάλληλες εξετάσεις (αφού δούμε και την ακτινογραφία) να βάλουμε τη διάγνωση και αναλόγως να δούμε τις θεραπευτικές επιλογές. Στη διάθεσή σας!

    Ευαγγελάτος Γεράσιμος

    Rheumatologist

    Ampelokipoi

  • Η Οστεοαρθρίτιδα του γόνατος εάν είναι προχωρημένου σταδίου αντιμετωπίζεται με χειρουργική επέμβαση. Αν δεν είναι προχωρημένη και ο πόνος δεν είναι συνεχής και έντονος μπορούν να γίνουν κάποιες εγχύσεις στο γόνατο όπως το υαλουρονικό.

    Διακάτος Ανδρέας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα, το χειρουργείο είναι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Αν πρώτη φορά στα 78 την έπιασε πόνος σοβαρός ίσως και να μην χρειαστεί χειρουργείο. Θέλει εκτίμηση Κ εξέταση από κοντά.
    Υπάρχουν πολλές διαφορετικές θεραπείες που μπορούν να βοηθήσουν ή και να καταργήσουν την ιδέα του χειρουργείου.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Psychiko

  • Αν έχει αρθρίτιδα προχωρημένου σταδίου, μπορεί να δοκιμάσει αναλγητικά , φυσικοθεραπεία κτλ κ να περιμένει λίγο μήπως πρόκειται για κάποια έξαρση.
    Ωστόσο η εγχείρηση είναι η οριστική θεραπεία, που θα την αποφασίσει η ίδια όταν κ αν το θελήσει

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΑΠΟΨΗ ΧΩΡΙΣ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΓΟΝΑΤΟΣ

    Δερμιτζάκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Kalamaria

  • Να κάνει ιαλουρονικα στα γόνατα και θα πάει πολύ καλά

    Vamvatsikos Konstantinos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Agios Stefanos