• General topics
  • Submitted on 09/12/2023

Γεια σας. Έχω δύσπνοια(διαχειρίσημη) εδώ και 1 μήνα περίπου και νιώθω βάρος....πήγα πνευμονολόγο μου είπε έχω άσθμα βαθμού 1 που είναι λίγο οπότε δεν είναι από αυτό, πήγα καρδιολόγο έκανα καρδιογράφημα και τριπλεξ καρδιάς, βγήκαν πολύ καλά. Έκανα υπέρηχο άνω και κάτω κοιλίας, μόνο λιγο λίπος στο συκώτι που μου είπαν διορθώνεται με σωστή διατροφή.Όλοι μίλησαν για άγχος. Στο τέλος πήγα σε ειδικό ψυχικής υγείας μου επιβεβαίωσε ότι είναι γενικευμένο άγχος όλο αυτό. Μου έγραψε αγωγή και περιμενω.Υπάρχει περίπτωση το άγχος να μου κρατάει τα συμπτώματα τόσο καιρό? Θα ήθελα την γνώμη σας.

6 specialists answered

  • ναι, χρειάζεστε ψυχοθεραπεία

    Varsamopoulou Anastasia

    Ψυχολόγος

    Panorama

  • Ναι, το άγχος περνάει στο σώμα και μπορεί να κρατάει καιρό. Θα σας βοηθήσει επίσης η ψυχοθεραπεία

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • Εάν ξεκινήσατε αγωγή λογικά σε δύο με τρείς εβδομάδες τα συμπτώματα θα μειωθούν.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Heraklion

  • Ναι είναι πιθανό αν το άγχος δεν το φροντίσουμε με άλλο τρόπο να σωματοποιείται. Πέρα από τη φαρμακευτική αγωγή καλό θα ήταν να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία όπου μπορείτε να καλλιεργήσετε μια βαθύτερη γνώση και κατανόηση των συναισθημάτων σας. Αυτό θα σας φέρει μεγαλύτερη επίγνωση στο τι σας συμβαίνει κ πως αισθάνεστε κάθε φορά και θα σας επιτρέψει μια καλύτερη διαχείρηση. Η γενικευμένη αγχώδης διαταραχή εμφανίζεται κατά βάση όταν αντιμετωπίζουμε δυσκολίες στην καθημερινή μας ζωή, είναι επίκτητη διαταραχή δεν έχει δλδ γενετική προδιάθεση, σχετίζεται καθαρά με το περιβάλλον μας και τις δυσκολίες που αντιμετωίζουμε μέσα σε αυτό.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • Καταρχάς, είναι σημαντικό που έχεις ήδη αναζητήσει βοήθεια από διάφορους ιατρικούς ειδικούς. Οι εξετάσεις που έκανες στον πνευμονολόγο και τον καρδιολόγο είναι θετικές, και ο ειδικός ψυχικής υγείας επιβεβαίωσε την πιθανότητα ύπαρξης γενικευμένου άγχους.

    Ναι, το άγχος μπορεί να προκαλεί διάφορα συμπτώματα στο σώμα, συμπεριλαμβανομένης της δύσπνοιας, του βάρους στο στήθος και άλλων αισθημάτων που μπορεί να ερμηνευτούν ως σωματικά προβλήματα. Το άγχος μπορεί να επηρεάσει το αναπνευστικό σύστημα, να προκαλέσει τάση στρες, και να επηρεάσει γενικά την υγεία.

    Η θεραπεία που σου προτείνει ο ειδικός ψυχικής υγείας είναι ένα σημαντικό
    ... Read more

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Chalandri

  • Γεια σας. Αρχικά είναι απόλυτα σεβαστά όλα αυτά που νιώθετε και όλα αυτά χρειάζονται χρόνο. Το γενικευμένο άγχος, καθώς και ότι συσχετίζεται με την ψυχική υγεία, μολονότι δεν έχει αρχή, μέση και τέλος, έχει τη δυνανότητα της επίλυσης και της διαχείρισης αυτού. Πολλές φορές μια απλή συνεδρία συμβουλευτικής ψυχοθεραπείας αποτελεί την εναρκτήριο και το έναυσμα για νέα δεδομένα στη ζωή, ξελύνοντας σταδιακά το παρελθόν και τα βάρη του. Σας ευχαριστώ.

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Peristeri