• General topics
  • Submitted on 03/08/2023

ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΧΩ ΑΜΜΟ ΣΤΗ ΧΟΛΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΟΚΟΙ <4mm YΠΑΡΧΕΙ ΟΡΑΤΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΠΑΓΚΡΕΑΣ ΠΡΟΚΑΛΩΝΤΑΣ ΠΑΓΚΡΕΑΤΙΤΙΔΑ. ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΑΜΕΣΗ ΧΟΛΟΚΥΣΤΕΚΤΟΜΗ. ΤΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ. ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟ-ΗΠΑΤΟΛΟΓΟ Ή ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ;

19 specialists answered

  • ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ. Πολλοί άνθρωποι έχουν ψαμμίαση στην χοληδόχο κύστη, η πιθανότητα από άμμο να γίνει παγκρεατίτιδα είναι πολύ μικρή, οι χειρουργοί προφανώς θα συστήσουν χολοκυστεκτομή, εγώ θα σας συνιστούσα αν δεν έχετε συμπτώματα δηλαδή πόνο στο δεξιο μέρος της κοιλίας και στο επιγάστριο μετά το φαγητό, να το παρακολουθείτε με καλό υπερηχογράφημα κάθε χρόνο. Προφανώς θέλει προσοχή στη δίαιτα με άλιπο διατροφή. Αν έχετε συμπτώματα πρέπει να χειρουργηθείτε.

    Rapti Eirini

    Hepatologist

    Kypseli

  • Ειδικότητα που χρειάζεστε είναι χειρουργός.

    Tsavolakis THeodoros

    General surgeon

    Glyfada

  • Χρειάζεστε χειρουργό και πιθανότατα χειρουργειο

    Γκουτζιώτης Ιωάννης

    General surgeon

    Kozani

  • Χολοκυστεκτομή συστήνεται επί εμφάνισης συμπτωμάτων χολοκυστίτιδας η σε περίπτωση που είστ διαβητικός ασθενής. Σίγουρα δεν συνίσταται προληπτικά για αποφυγη παγκρεατίτιδας. Σε περίπτωση που επιθυμείται να αφαιρέσετε τη χολή σας καλό ειναι να μιλήσετε με χειρουργό

    Κουμούτσος Ιωάννης

    Gastroenterologist

    Nea Erythraia

  • Σωστά σας προτειναν

    Farmakis Dimitrios, MD

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Perea

  • Καλό θα ήταν να προχωρήσετε σε χολοκυστεκτομή, καθότι οντως υπαρχειο κινδυνος παγκρεατίτιδας. Ωστόσο δεν είναι επείγον. Απευθύνεστε σε γενικό χειρουργό

    KELGIORGI DIONYSIA

    General surgeon

    Chalandri

  • Χειρουργο

    Καζαμίας Μιχάλης

    General surgeon

    Piraeus

  • Δεν γνωρίζω ποιος σας έδωσε αυτή την εικόνα..πάντως είναι λάθος. Δεν χειρουργούμε την ασυμπτωματική χολολιθίαση ( ή ακόμα χειρότερα άμμο). Υπάρχουν κατευθυντήριες οδηγίες τις οποίες ακολουθούμε ως επιστήμονες. Για την περίπτωσή σας δικαιουστε και προσπάθεια με φάρμακο που διαλύει την λάσπη. Καλό θα είναι να απευθυνθείτε σε εξειδικευμένο γενικό χειρουργό.

    Στη διάθεσή σας

    VRAKOPOULOU - VRETTAKOU ZOI

    General surgeon

    Korinthos

  • Αγαπητέ ασθενή, όταν αναφέρεσθε σε "κόκκους" υποθέτω πως εννοείτε λίθους. Μικροί λίθοι πράγματι μπορούν να ξεφύγουν ευκολότερα από την χοληδόχο κύστη και να κατέβουν χαμηλότερα, όπου και μπορούν να προκαλέσουν - μεταξύ άλλων - παγκρεατίτιδα ή χολαγγειΐτιδα.
    Δεύτερη γνώμη μπορείτε να λάβετε από χειρουργό.
    Με το καλό!

    Ζώγας Νικόλαος

    Gastroenterologist

    Kallithea

  • Χειρουργο πρεπει να επισκεφτείτε και να υποβληθείτε αμεσα σε χολοκυστεκτομη

  • Ναι πρεπει να χειρουργηθειτε. Να γινει λαπαροσκοπικη χολοκυστεκτομη. Καλυτερα να χριρουργηθειτε οσο ειναι σε ηρεμια η εικονα σας. Την επομενη του χειρουργείου θα πατε σπιτι σας.

    Μπαλοδήμου Φωτεινή

    General surgeon

    Filothei

  • Δεν υπάρχει δεύτερη γνώμη...δυστυχώς.
    Η λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομή είναι μονόδρομος.

    Μητρόπαπας Γεώργιος (Deactivated account)

    General surgeon

    Glyfada

  • Γενικο χειρουργο

    Kyritsis Alexandros

    General surgeon

    Thessaloniki

  • ΑΛΗΘΕΥΕΙ Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΠΑΓΚΡΕΑΤΙΤΙΔΑΣ. ΚΛΕΙΣΤΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ.

    Georgios Mpiniaris

    General surgeon

    Piraeus

  • Καλησπέρα σας. Η μικρολιθίαση χοληδόχου κύστης (μικρές πετρες , η λάσπη/αμμο) αποτελούν ένδειξη λαπαροσκοπικής χολοκυστεκτομής, ανεξάρτητα αν προκαλούν συμπτώματα, η όχι. Μπορείτε να διαβάσετε περισσότερες λεπτομέρειες στο αντίστοιχο κεφαλαίο στο προσωπικό μου site :
    https://kalochristianakis.gr/pathiseis/xolidoxos-kisti/chololithiasi-petra-sti-choli/
    Αν έχετε κάποια απορία παρακαλώ καλέστε με στο 6974828624
    Καλό σας βράδυ

    Kalohristianakis Nikolaos

    General surgeon

    Marousi

  • Παιζει ρολο τι ηλικια ειστε,καλο ειναι πρωτιστα και εφοσον δεν εχετε συμπτωματα να κανετε
    καλυτερη απεικονιση με Μαγνητικη-MPRC

    Sevastopoulos Stauros

    Gastroenterologist

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα σας. Και οι δυο ειδικότητες είναι συναφείς, αλλά μάλλον καλύτερα χειρουργο

    Αγαλιανός Χρήστος

    General surgeon

    Chania

  • Καλησπέρα, πρέπει να επισκεφτείτε Χειρουργό για σας εξηγήσει ακριβώς την πάθηση σας, τις πιθανές επιπλοκές της και τη ενδεικνυόμενη αντιμετώπιση

    Tsehpenakis Anastasios

    General surgeon

    Platia Mavili

  • Ο χειρουργός ξέρει.Πρεπει σύντομα να γίνει επέμβαση, λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομή

    Georgantas Dimitrios

    General surgeon

    Marousi