• General topics
  • Submitted on 08/12/2023

Ευθειασμός της ΟΜΣΣ και με εξάλειψη της φυσιολογικής της λόρδωσης. Στο επίπεδο της Ο4-Ο5 παρατηρείται εικόνα μεγάλου βαθμού διαπλάτυνση του ινώδους δακτυλίου του μεσοσπονδυλίου δίσκου και εικόνα ευμεγέθων οπίσθιων οστεόφυτων προκαλώντας πιεστικά φαινόμενα επί του προσθίου τμήματος του σκληραίου σάκκου και στένωση στα μεσοσπονδύλια τρήματα άμφω. Στο επίπεδο Ο5-Ι1 παρατηρείται μικρότερου βαθμού διαπλάτυνση του ινώδους δακτυλίου του μεσοσπονδυλίου δίσκου και κυκλοτερής προβολή αυτού η οποία προκαλεί πιεστικά φαινόμενα επί του προσθίου τμήματος του σκληραίου σάκκου και στένωση στα μεσοσπονδύλια τρήματα άμφω. Στα λοιπά μεσοσπονδύλια διαστήματα απεικονίζονται ήπιες εκφυλιστικές αλλοιώσεις. Αυτό είναι το αποτέλεσμα μου και η ερώτηση μου είναι η εξής Θα μπορέσω να αποφύγω το χειρουργείο; Στον οξύ πονο που μου προκαλείται και μένει για ωρα υπάρχει φάρμακο,εμπλαστρο αλοιφή π θα με ανακουφισει;; Ο πόνος αντανακλά στα πόδια μέχρι τ γαμπα.

4 specialists answered

  • Το αν θα χειρουργηθείτε εξαρτάται αποκλειστικά κ μόνο από την κλινική σας εικόνα , θα το αξιολογήσει ο γιατρός σας.
    Το πόρισμα της μαγνητικής δεν περιγράφει πάντως κάποια εντυπωσιακή βλαβη

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Αγαπητέ μου, η εικόνα που έχω από την γνωμάτευσή σου, είναι πολύ έντονη. Είσαι κοντά στο χειρουργείο. Όμως πάντοντε γίνεται προσπάθεια αποφυγής ή και παρατάσεως χρονικά της ανάγκης του χειρουργείου. Πρέπει να σας δώ εις το ιατρείο, για να σας αξιολογήσω και κλινικά, και τότε μπορώ να σας αντιμετωπίσω. Σας ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα,
    Πολύ πιθανόν είναι να μην χρειαστεί χειρουργείο.
    Λιγότερο από 10% καταλήγουν σε χειρουργείο αν υπάρχει σωστή αρχική αντιμετώπιση.
    Με τις τοπικές παρεμβατικες θεραπείες στις μέρες μας έχουμε πολύ καλά αποτελέσματα στην θεραπεία του πόνου και την αποκατάσταση...

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Psychiko

  • Με την εικόνα αυτή θα μπορούσατε να ακολουθήσετε αρχικά συντηρητική αγωγή,φάρμακα δηλαδή και φυσικοθεραπείες και αν δεν λειτουργήσει τότε αρχίζουμε να μιλάμε για χειρουργείο.Ο γιατρός σας (ορθοπαιδικός)θα σας πει τι φαρμακα

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Thessaloniki