• General topics
  • Submitted on 18/01/2024

Είμαι 40 χρ ομοφυλόφιλος άνδρας, οσο θυμάμαι τον εαυτο μου ειχα πάντα δυσκολια έκφρασης της σεξουαλικότητάς μου οταν υπαρχει επαφη με αλλο ατομο, πραγμα που δεν ισχυει οταν ειμαι μονος μου. Σε καποιες πολυ σπανιες περιπτωσεις εχω λειτουργήσει ικανοποιητικά, ωστοσο η πλειοψηφία των ερωτικων μου συνευρεσεων ειναι απογοητευτικη εως οδυνηρη τις περισσοτερες φορες. Κατα την επαφη με αλλο ατομο με σκοπο το σεξ μπαινει το σωμα μου σε μια κατασταση που δεν μπορω να απεγκλωβιστω απο αυτη, δεν εχω καθολου απολαυση, το δερμα μου αρχιζει να "μπιμπικιαζει" και σε καποιες περιπτωσεις καθε αγγιγμα απο το αλλο ατομο φερνει συσπασεις στο σημειο αγγιγματος. Το σωμα μου συμπεριφερεται σαν να τρομαζει. Επιπλεον αισθανομαι ανεξελεγκτη αγωνια, εντονη αμηχανια και πολλες φορες νιωθω σαν να βγαινω απο το σωμα μου και με παρατηρω αβοηθητο να αντιδρασω. Εχω μεγαλωσει σε αρκετα κακοποιητικο περιβάλλον και προσφατα χωρισα απο μια σχεση 15 χρονων, η οποια ηταν κι αυτη κακοποιητικη. Παραλληλα κανω ψυχοθεραπεια τα τελευταια 3 χρονια αλλα δεν βλεπω καποιο αποτελεσμα. Η ερωτηση μου ειναι ποια αλλη μορφη θεραπειας θα μπορουσα να δοκιμασω;

8 specialists answered

  • Φαίνεται σαν να υπάρχει μια πλευρά του εαυτού σας που εκφράζεται μέσα από αυτό το "πάγωμα" και δεν νιώθετε απόλαυση κατά την ερωτική επαφή. Είναι βέβαιο ότι αυτό το πάγωμα είτε της ευχαρίστησης είτε γενικότερα του συναισθήματος (που τώρα εντοπίζεται στη σεξουαλική λειτουργία) λειτούργησε ικανοποιητικά κάποια στιγμή στο παρελθόν και ήταν ένας τρόπος να σας βοηθήσει να ανακουφιστείτε από κάτι που βιώσατε ως επώδυνο και απειλητικό, από μια κακοποιητική εμπειρία ίσως. Και τότε αυτή η μόνωση σας βοήθησε να επιβιώσετε, σας προστάτευσε με κάποιον τρόπο.Ο εαυτός σας έμαθε τότε μια αντίδραση, αυτό το πάγωμα. Και εξακολουθεί να το εφαρμόζει κ... Read more

    Ntoutsi Theodora

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Akadimia

  • 3 χρόνια δεν είναι απαραίτητα πολλά χρόνια για ψυχοθεραπεία, εξαρτάται το μοντέλο με το οποίο δουλεύει ο/η θεραπευτής/τριά σας. Θα πρότεινα να συζητήσετε μαζί του/της το προβληματισμό σας σχετικά με την αποτελεσματικότητα της διαδικασίας.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • Αλλαξτε ψυχοθεραπευτη με αλλη προσεγγιση.

    Vraila Nausika

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Neo Psychiko

  • Καλημερα σας.Παροτι δεν γνωριζω ποια προσεγγιση ακολουθειται, μεγαλυτερη σημασια εχει η θεραπευτικη σχεση. Ωστοσο θα σας ελεγα πως για οτι νιωθετε, μην θεωρειτε αποκλειστικα υπευθυνο τον εαυτο σας.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Panormou

  • Από την περιγραφή σου, φαίνεται ότι αντιμετωπίζεις σοβαρές δυσκολίες στον τομέα της σεξουαλικότητας και απόλαυσης. Η αίσθηση της ανασφάλειας και η έλλειψη απόλαυσης κατά την επαφή με άλλα άτομα, καθώς και οι σωματικές αντιδράσεις που περιγράφεις, μπορεί να είναι αποτέλεσμα της παιδικής σου κακοποίησης και της κακοποιητικής σχέσης που αναφέρεις.
    Σε αυτή την περίπτωση, θα ήταν χρήσιμο και βοηθητικό να επισκεφθείς έναν ψυχολόγο ειδικευμένο στην ψυχοσεξουαλική θεραπεία. Ο ειδικός θα σε βοηθήσει να ανακαλύψεις τις ρίζες των προβλημάτων σου και να αναπτύξεις στρατηγικές για την αντιμετώπισή τους.
    Επιπλέον, μπορεί να είναι χρήσιμο να εξετάσε
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Φαίνεται να έχετε έντονο άγχος επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • θα ήταν καλό η ψυχοθεραπεία σας να έχει ψυχαναλυτική κατεύθυνση.
    Εγκάρδια,
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ilisia

  • Εκτιμώ ότι θα ήταν ωφέλιμο να συζητήσετε την αναποτελεσματικότητα που αισθάνεστε με τον/την ψυχοθεραπευτή/τρια σας. Εάν ούτε αυτό λειτουργήσει θεραπευτικά, τότε ίσως ωφελούσε μια αλλαγή θεραπευτή, ίσως με άλλη ψυχοθεραπευτική προσέγγιση ή η ομαδική ψυχοθεραπεία.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Chalkida