• General topics
  • Submitted on 22/01/2024

Εδώ και 6 μήνες έχω συνεχόμενο πόνο που εντοπίζεται στην κάτω γνάθο και κυρίως στα ούλα - βάση των δοντιών μου. Εντοπίζω την αρχή του πόνου μετά από έναν τυπικό καθαρισμό που έκανα. Οι οδοντίατροι και ο νευρολόγος που με εξέτασες δεν βρίσκουν τίποτα. Η μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου, η πανοραμική μου και η αξονική σπλαχνικού κρανίου είναι καθαρές. Φοράω μασελάκι όλο αυτό το διάστημα στον ύπνο μου γιατί ξέρω ότι τρίζω τα δόντια μου. Τα κοινά παυσίπονα δεν με καλύπτουν. Σε τι γιατρό να απευθυνθώ;

11 specialists answered

  • Σκεπτόμενος ότι τέτοιο άτυποι πόνοι έχουν πολύ συχνά νευρομυικη αιτιολογία θα έλεγα να δείτε και κάποιον εξειδικευμένο/νη στη παραλειτουργια του στοματογναθικου συστήματος για να δείτε αυτή την παράμετρο και να ξιολογησει και τον νάρθηκα σας. Πρέπει να έχει ένα ύψος/πάχος αρκετό και βέβαια να είναι ΠΛΗΡΩΣ ΑΚΑΜΠΤΟΣ για να λειτουργεί θεραπευτικά

  • Θα σας πρότεινα να χρησιμοποιήσετε σκευάσματα με αρκετό φθόριο για ευαίσθητα δόντια. Ζελέ τοπικά και οδοντόκρεμα κατά της ευαισθησίας.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Ισως ενας γναθολογος θα μπορουσε να σας βοηθησει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Γναθολόγο

    Veranis Vasileios

    Dentist

    Petralona

  • ΣΕ ΓΝΑΘΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟ

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Ενδοδοντολόγο θα συνιστούσα, για να διαπιστωθεί αν είναι οδοντογενής πόνος ή όχι.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada

  • Δείτε έναν περιοδοντολόγο ,κι έναν γναθολόγο.Την καλησπέρα μου.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Καλό είναι να επισκεφθείτε έναν γνάθοχειρουργό επίσης το μασελακι για το βρουξισμο Θα πρέπει να είναι σκληρό όχι το μαλακό και να γίνεται έλεγχος των επαφών του με τα δόντια της κάτω γνάθου ώστε να γίνεται εξισορρόπηση κάθε δύο μήνες με τρεις

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Αν όλο αυτό προέρχεται από το τρίξιμο των δοντιών ίσως πρέπει να απευθυνθείτε σε γναθολογο.

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Μπορει να υπαρχει καποια παθηση των ουλων κ του περιοδοντιου.καλυτερα να σας εξετασει ενας περιοδοντολογος

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα σας. Δεν μπορώ να καταλάβω αν πονάτε στη γναθο ή στα ούλα..Αν μετά από όλες τις εξετάσεις δεν υπάρχει κάτι,μήπως πάτε σε γναθολογο.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko