• General topics
  • Submitted on 10/12/2023

Εδώ και 3 εβδομάδες ταλαιπωρουμαι από κολπίτιδα. Έκανα εξετάσεις αλλά η γυναικολόγος μου αποφάσισε ότι δεν μπορεί να είναι βακτηριακη κολπίτιδα. Μου έγραψε για μυκοπλασμα, ουρεοπλασμα, χλαμυδια, τριχομοναδες και μύκητες. Σε όλα αυτά βγήκα αρνητική. Γύρισε και μου είπε ότι δεν έχω τίποτα και ότι απλώς έχω φτωχή χλωρίδα και γι αυτό ξυνομαι. Δεν άντεξα και από το τσούξιμο και την φαγούρα πήγα στα επείγοντα νοσοκομείου να με δει γυναικολόγος, εκεί η γιατρός διαπίστωσε ότι όντως έχω κολπίτιδα και χρειάζομαι αγωγή αλλά δεν μπορούσε να μου γράψει τι εξετάσεις. Τι εξετάσεις πρέπει να κάνω για να τελειώσει αυτός ο εφιάλτης? Η πρώτη γυναικολόγος δεν δέχεται να μου πει γιατί θεωρεί ότι την προσέβαλα που ζήτησα και δεύτερη γνώμη. Δεν αντέχω άλλο θέλω να τελειώσει το μαρτύριο μου. Δεν μπορώ να κοιμηθώ από την φαγούρα και τα υγρά και η τύπισσα μου λέει ότι δεν έχω τίποτα ενώ δεύτερη γυναικολόγος μετά από υπέρηχο επιβεβαίωσε ότι έχω κολπίτιδα. Δεν μπορώ να περιμένω να κλείσω ραντεβού με άλλον γυναικολόγο, θέλω να πάω σε ένα μικροβιολογικο εργαστήριο, να μου πάρουν δείγμα και μετά να πάω με τα αποτελέσματα στον νέο γιατρό. Ακόμα και η μία μέρα κέρδος θα με βοηθήσει νομίζω ότι τρελαίνομαι και θέλω να πεθάνω.

2 specialists answered

  • Πρέπει να κάνετε καλλιέργεια κολπικού υγρού. Ανάλογα με το αποτέλεσμα θα λάβετε και την κατάλληλη αγωγή.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι που ακούω ότι ταλαιπωρειστε τόσο πολύ. Ναι προφανώς χρειάζεται να κάνετε μια καλλιέργεια ξανά. Τις περισσότερες φορές ο έντονος κνησμός οφείλεται σε μυκητιαση του κόλπου αλλά προφανώς δεν είναι κανόνας. Δυστυχώς με τον υπέρηχο δεν μπορούμε να κάνουμε διάγνωση κολπιτιδας αφού ο υπέρηχος ελέγχει την μήτρα κ τις ωοθήκες. Η διάγνωση γίνεται είτε κλινικά, δηλαδή εξετάζοντας την ασθενή είτε με την καλλιέργεια κολπικού υγρού. Καλό θα είναι να σας δει ξανά εμάς γυναικολογος μήπως μπορέσει να σας δώσει κάποια θεραπεία άμεσα. Περαστικά σας. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou