• General topics
  • Submitted on 19/09/2023

Εδώ και 10-15 ημέρες η 19 ετών κόρη μου παρουσιάζει μούδιασμα στα χέρια της και μερικές φορές και ελαφρύ κοκκίνισμα στα άκρα των δακτύλων. Αυτό συμβαίνει περίπου κάθε 2-3 ημερες, χωρίς να κάνει κάποια κοπιώδη εργασία η να έχει κοιμηθεί πάνω στο χέρι. Συμβαίνει σε ανύποπτο χρόνο (στη βόλτα της, όταν ξαπλώνει και βλέπει τηλεόραση κλπ). Τις τελευταίες ημερες περιγράφει κι ένα μούδιασμα στα χείλη (2 φορές το έπαθε αυτό). Πήγαμε σε νευρολόγο, οι εργαστηριακές της βγήκαν πολύ καλές. Και η κλινική της εξέταση δεν εδειξε κάτι. Μας παρέπεμψε σε MRI και εγκεφαλογραφημα και μετά σε αγγειολογο. Που μπορεί να οφείλεται η κατάσταση αυτή; Η νευρολόγος κλείνει σε άτυπη εκδήλωση κρίσεων πανικού. Είναι όμως έτσι η μήπως είναι κάτι άλλο σοβαρότερο ;

6 specialists answered

  • Γεια σας αυτό που περιγράφετε μοιάζει με σύνδρομο Raynaud, οφείλεται σε σπασμό των μικρών αγγείων κυρίως στα άκρα, στα χείλη, στη μύτη στο πηγούνι και πυροδοτείται από καταστάσεις έντονου άγχους ή σε απότομες αλλαγές στη θερμοκρασία του χώρου (π,χ όταν μένουμε πολύ ώρα στη θάλασσα). Μη σας ανησυχεί εμφανίζεται κυρίως σε γυναίκες και καπνίστριες διαρκεί λίγη ώρα και είναι πλήρως αναστρέψιμο.

    Τούμπης Σεραφείμ

    Vascular surgeon - Angiologist

    Peristeri

  • Γεια σας
    Τυχόν εκδηλώσεις μουδιάσματος σχετίζονται με νευρολογική συμπτωματολογία.

    Αλεντζανίδης Νικόλαος

    Vascular surgeon - Angiologist

    Thessaloniki

  • Δεν συσχετίζονται τα συμπτώματα σας με κάποια σοβαρή πάθηση αγγείων. Ίσως αν αποκλειστούν οι νευρολογικές διαταραχές να είναι εκδήλωση του σύντομου RAYNAULD.
    Αλλά αυτό το σύνδρομο έχει πόνο και αλλαγή χρώματος των άκρων δακτύλων σε άσπρο (ωχρό), κόκκινο και μπλέ, επίσης συνήθως προκαλείται από το κρύο. Μπορεί να είναι ιδιοπαθές ή στα πλαίσια ρευματολογικής νόσου.

    Προσωπικά από τα γραφόμενα σας θα συμφωνούσα με τον νευρολόγο (κρίσεις πανικού), εφόσον η μαγνητική δεν δείξει κάτι.

    Toursidis Ahilleas

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος - Φλεβολόγος

    Lemesos

  • Ίσως οι συνάδελφοι έχουν δίκιο αλλά θα πρέπει να αποκλειστεί και άλλη αγγειακή παθολογία.

    Πατέλης Νικόλαος (Deactivated account)

    Vascular surgeon - Angiologist

    Ampelokipoi

  • 19 ετων παιδί να έχει κάποιο αγγειολογικό θέμα ;
    Δεν νομίζω
    Εάν φοβάστε μπορώ να την εξετάσω με Triplex για να αποκλείσετε οποιοδήποτε ενδεχόμενο αλλά μοιάζει δύσκολο να έχει κατι αγγειολογικο

    Ιατρού Νικόλαος (Deactivated account)

    Vascular surgeon - Angiologist

    Vari

  • ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ

    Kakogianni Vasiliki

    Vascular surgeon - Angiologist

    Marousi