• General topics
  • Submitted on 08/06/2023

Αντικατάσταση ενθεμάτων στήθους μετά απο δημιουργία κάψας ....και αν είναι πιο οικονομικό αντι για ενθέματα να μπει λίπος με λιπομεταφορά!

8 specialists answered

  • Εξαρτάται από το μέγεθος του ενθέματος που θέλετε να αντικαταστήσετε. Αν είναι μικρό μπορεί να γίνει με λίπος αν είναι μεγάλο χρειάζεται επανεπέμβαση.

    Tamparopoulos Kimon

    Plastic surgeon

    Lamia

  • Καλησπέρα σας. Η δημιουργία κάψας είναι μια γνωστή επιπλοκή των ενθεμάτων. Μπορείτε να τα αντικαταστήσετε με άλλου τύπου που έχουν χχαμηλό % κάψας.Το λίπος είναι μια φυσική επιλογή, ωστόσο μπορεί νσ χρειαστούν πολλαπλά χειρουργεία για την επίτευξη του ιδανικού ΄ογκου

    Papas Athanasios

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Συνήθως σε περίπτωση ρικνωτικής κάψας αφαιρούνται τα ενθέματα μαζί με την κάψα και μπορούν να τοποθετηθούν νέα. Αν συνυπάρχει και πτώση, που είναι σύνηθες μετά την αφαίρεση των ενθεματων , πρέπει να γίνει και ανορθωση στηθους και φυσικά το λιπος θα μπορούσε μαζί με την ανορθωση να αποτελέσουν μια λύση. Αν τα ενθέματα που είχατε ήταν αρκετά μεγάλα να γνωρίζετε ότι με το λιπος δεν μπορούμε να να έχουμε τόσο μεγάλη αύξηση σε όγκο γιατί ένα μέρος του ούτως ή αλλιώς απορροφάται. Θα πρέπει να σας δούμε ομως σίγουρα από κοντά και να συζητηθούν και εξεταστούν όλες οι επιλογές

    Skolarikou Maria

    Plastic surgeon

    Kolonaki

  • πολλές φορές χρειάζονται επαναλήψεις της λιπομεταφοράς οπότε δεν ξέρω τελικά τι συμφέρει
    Θα πρέπει να το συζητήσετε με τον Πλαστικό χειρουργό που θα κάνει την επέμβαση

    Κόκκαλης Γεώργιος (Deactivated account)

    Plastic surgeon

    Chalandri

  • Καλησπέρα σας.
    Ναι μπορεί να γίνει, είναι πιο οικονομικό γιατί αποφεύγετε το κόστος των ενθεμάτων , αρκεί να έχετε αρκετό λίπος για το μέγεθος που θέλετε.
    Σας ευχαριστώ

    Kaloudis Ioannis

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Κάθε επέμβαση έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της
    Η λιπομεταφορα μπορεί να στοιχιζει λιγότερο απο την επέμβαση με χρήση ενθεματων αλλά το οικονομικό έρχεται δεύτερο
    Το πιο σημαντικό είναι η ασφάλεια σας και το αποτέλεσμα
    Για να σας τα εξηγήσω αναλυτικότερα πρέπει να κλείσετε ένα ραντεβού να τα πούμε απο κοντά

    Center Medical Beauty

    Plastic surgeon

    Piraeus

  • Αντικατάσταση 4000€ ΣΥΝΟΛΙΚΆ κ δεν γίνεται με λίπος.

    Aktsalis Eyaggelos (Deactivated account)

    Plastic surgeon

    Serres

  • Νομίζω το κόστος συγκριτικά δεν έχει μεγάλη οικονομική διαφορά.
    Πρέπει όμως να γνωρίζεται ότι η λιπομεταφορά δε μπορεί να αποκαταστήσει απόλυτα το συνολικό όγκο και το σχήμα των ενθεμάτων σιλικόνης.
    Από την άλλη πλευρά όμως είναι μία καλή λυση μετά το σχηματισμό κάψας, γιατί μειώνει τον κίνδυνο της επανεμφάνισης του προβλήματος.
    Καλό είναι να συζητήσετε με τον πλαστικό χειρουργό σας όλες τις εναλλακτικές πριν πάρετε την τελική απόφαση, χωρίς να επηρεαστείτε από το συνολικό κόστος!

    Antoniadis Athanasios

    Plastic surgeon

    Thessaloniki