• General topics
  • Submitted on 15/06/2023

Αξιότιμε/η ιατρέ, Παρατηρώ στα μάτια μου κάποια πράματα: 1) To πάνω μέρος των οφθαλμών που είναι κοντά στα φρύδια, είναι πιο φουσκωμένο από το κάτω. 2) Στα άνω και κάτω βλέφαρα, παρατηρώ μια βλεφαρόπτωση με αποτέλεσμα στα κάτω βλέφαρα να αποκαλύπτεται λίγο το άσπρο σημείο του ματιου. Ο οφθαλμίατρος όταν πήγα για τυπική εξέταση δεν μου βρήκε κάτι, οπότε μάλλον μιλάμε για κάτι αισθητικό. Ποιές διαδικασίες υπάρχουν για να βελτιωθεί η όψη των ματιών μου? Γενικότερα, παρατηρώ ότι το κάτω μέρος του ματιού είναι ελαφρώς ρουφηγμένο, ενώ το πάνω μέρος μοιάζει πρησμένο. Με εκτίμηση ασθενης.

4 specialists answered

  • Καλησπέρα σας.
    Όπως τα περιγράφετε η βλεφαροπλαστική είναι η επέμβαση για να διορθώσει το φούσκωμα των άνω βλεφάρων και της χαλάρωσης του κάτω.
    Από εκεί και πέρα μια κλινική εξέταση θα μας δείξει και τι ακριβώς χρειάζεστε.
    Σας ευχαριστώ πολύ.

    Kaloudis Ioannis

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Χρειάζεστε άνω και κάτω βλεφαροπλαστική

    Tamparopoulos Kimon

    Plastic surgeon

    Lamia

  • Καλησπέρα σας. Μια φωτογραφία θα ήταν πιο κατατοπιστική για να εκτιμηθεί το πρόβλημα στο άνω βλέφαρο. Στο κάτω έχετε ένα ήπιο εκτρόπιο. Από τα λεγόμενά σας μάλλον θα χρειαστείτε βλεφαροπλαστική. Καλό θα ήταν να σας εξετάσει ένας Πλαστικός Χειρουργός δια ζώσης, ώστε να βρει την ενδεδειγμένη για εσάς θεραπεία

    Papas Athanasios

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Καλό θα ήταν να κλείσετε ραντεβού για κλινική εξέταση προκειμένου να εκτιμηθούν οι ανάγκες σας. Από αυτά που αναφέρετε η επέμβαση που θα έδινε λύση στην περιοχή τόσο του άνω όσο και του κάτω βλέφαρου είναι η άνω-κάτω βλεφαροπλαστική. Με την επέμβαση αυτή διορθώνεται τόσο η χαλάρωση του δέρματος όσο και οι σακούλες γίνεται με τοπική νάρκωση , είναι ανώδυνη και δεν απαιτείται νοσηλεία.

    Skolarikou Maria

    Plastic surgeon

    Kolonaki