• General topics
  • Submitted on 06/10/2023

Άκανθα φτέρνας : οι ασκήσεις δε βοηθούν.Ποια άλλη θεραπεία ενδείκνυται;

17 specialists answered

  • Η άκανθα πτέρνας είναι η οστέινη προεξοχή (στην ακτινογραφία φαίνεται σαν μυτερό αγκάθι) στο κάτω μέρος του οστού της πτέρνας, στο σημείο πρόσφυσης της πελματιαίας απονεύρωσης.

    Είναι η πιο συχνή και επώδυνη πάθηση της πτέρνας, ενώ λόγω του σημείου που εκδηλώνεται ο πόνος, πολλοί την ταυτίζουν λανθασμένα με την πελματιαία απονευρωσίτιδα. Στην πραγματικότητα όμως πρόκειται για δύο διαφορετικές παθήσεις που έχουν διαφορετική αντιμετώπιση.

    Οι ασκήσεις λοιπόν που κάνατε (προφανώς ασκήσεις διατάσεων) μπορεί να σας βοηθήσουν στην πελματιαία απονευρωσίτιδα αλλά όχι στην άκανθα πτέρνας.

    Μία πρώτη αντιμετώπιση στην άκανθα
    ... Read more

    Μάκαρης Αντώνιος

    Physiotherapist

    Athens

  • φυσικοθεραπεία έχετε δοκιμάσει; υπάρχουν πολλα μηχανηματα και τεχνικες που εχουν σημαντικό αποτέλεσμα στην βελτίωση των συμπτωμάτων απο ακανθα πτέρνας

    Κωτούλας Ιωάννης

    Physiotherapist

    Palaio Faliro

  • Ξεκινάμε με φυσικοθεραπεία βελονισμό πατους κ ένα μπουκάλι νερό παγωμένο κ κάνετε ρόλερ για να ηρεμήσει...κ μετά ασκήσεις

    Athanasiadou Sofia

    Physiotherapist

    Aigaleo

  • Ορθοπεδικά είδη: Προσαρμοσμένες σόλες ή πατάκια που διαμορφώνονται ειδικά για το πόδι του ασθενούς μπορούν να βοηθήσουν στην ανακούφιση του πόνου.
    Φυσικοθεραπεία: Ειδικές θεραπευτικές τεχνικές, όπως η υπερήχων θεραπεία ή η λέιζερ θεραπεία, μπορεί να είναι ωφέλιμες.Επίσης μια πιο επιθετική μεθοδος φυσικοθεραπείας ειναι ο κρουστικός υπέρηχος ο οποίος εχει αποδειχθεί πολύ αποτελεσματικός,

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Physiotherapist

    Agia Paraskevi

  • Καλησπέρα σας!Η θεραπεία μπορεί να περιλαμβάνει αναλγητικά μέσα όπως Τένς ή διασταυρούμενα ρεύματα, shockwave -κρουστικό υπέρηχο, υπέρηχο για να ηρεμήσει η περιοχή και να μπορέσουμε να κάνουμε κάποιες ασκήσεις που είναι απαραίτητες!
    Ανάλογα με την αξιολόγηση είναι εξαιρετικά σημαντικό να δούμε για ποιό λόγο υπάρχει αυξημένη πίεση στην περιοχή κατά την βάδιση ή την στάση και να δουλέψουμε πάνω στην αιτία του προβλήματος, να αλλάξουνε δλδ τον τρόπο που πατάτε ώστε να μην υπάρχει αυτή πίεση στην πτέρνα.
    Τέλος σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να συνίσταται η χρήση ορθοτικών πελμάτων (ειδικοί πατοι) που μειώνουν την πίεση στην πτέρνα και βοη
    ... Read more

    Papastratis Ilias

    Physiotherapist

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας Κρουστικος υπέρηχος οπωσδήποτε
    Ευχαριστώ

    Vogiatzis Harilaos

    Physiotherapist

    Thessaloniki

  • Αντιφλεγμονώδη,φυσικοθεραπείες,αθλητικό παπούτσι με μαλακό πάτο,έγχυση κορτιζόνης,έγχυση PRP

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Thessaloniki

  • Η καλύτερη θεραπεία σε περιπτώσεις Αγλαΐας πτερνας είναι ο κρουστικος υπέρηχος https://physiotherapy.house/shockwave-therapy/ το κέντρο μου παρέχει αυτήν την θεραπεία
    Αν θέλετε μπορειτε να με καλέσετε και να σας ενημερώσω για το τι ακριβώς κάνει

    Mpoukouvalas Nikolaos

    Physiotherapist

    Kalamaria

  • Καλησπέρα σας. Στην περίπτωση σας η έγχυση κορτιζόνης ή prp (πλάσμα) είναι η λύση (θεραπεία)

    Διακάτος Ανδρέας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα σας, θα σας βοηθήσει αρκετά ο κρουστικός υπέρηχος και οι ραδιοσυχνότητες TECAR.

  • Καλησπέρα σας.
    Η θεραπεία η οποία συνήθως είναι αποτελεσματική στη πελματιαία απονευρωσίτιδα η οποία οφείλεται σε άκανθα πτέρνας είναι η τοπική έγχυση.
    Με εκτίμηση
    Αποστολάτος Απόστολος
    Χειρουργός Ορθοπαιδικός Τραυματιολόγος.

    Αποστολάτος Απόστολος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Kifisia

  • Παρεμβατικές θεραπείες στην περιοχή καλή κλινική εξέταση ιστορικό…
    Βιολογικούς παράγοντες, stem cells, οστικους αποκλεισμούς…
    Είναι πολύ πιο δυναμικές θεραπείες από την κορτιζόνη ή τα αντιφλεγμονώδη ….
    Βεβαίως πριν την οριστική θεραπεία καλή κλινική εξέταση ιστορικό και απεικονιστικος έλεγχος.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Psychiko

  • ΚΡΟΥΣΤΙΚΌΣ ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΄ή ΔΙΑΜΑΓΝΗΤΙΚΉ ΑΝΤΛΙΑ ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ

    Μπλέτσας Αλέξανδρος

    Physiotherapist

    Neapoli

  • Απαραίτητα φυσιοθεραπείες και εγχυση prp.

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Neo Faliro

  • Τέτοια περιστατικά, στο κέντρο μας, τα διαχειριζόμαστε με κρουστικό υπέρηχο.

    Afthinos Konstantinos (My Physio)

    Physiotherapist

    Agia Paraskevi

  • Ανάλογα το πόσο προχωρημένη είναι η κατάσταση, χρειάζεται σίγουρα και η αντίστοιχη προσέγγιση. Αν έχετε επισκεφτεί ήδη κάποιον ορθοπεδικό και έχει κάνει τη διάγνωση, σειρά έχει η επίσκεψη σε κάποιον φυσικοθεραπευτή για μερικές συνεδρίες φυσικοθεραπείας.

    Rebalance Athens

    Physiotherapist

    Koukaki

  • Παγοθεραπεια , φυσικοθεραπεία , έγχυση κορτικοστεροειδών φαρμάκων, πάτοι σιλικονης

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos