• Phlebitis and varicose veins
  • Submitted on 16/08/2023

Γεια σας! Στο αριστερό μου πόδι στο τριπλεξ φλεβών που έκανα γράφει ότι η βαλβιδικη απόκριση στη δοκιμασία συμπίεσης της μείζονος σαφηνους είναι φυσιολογική, χωρίς θρόμβωση κ υπάρχουν μεμονωμένοι κιρσοι της σαφηνους στο εγγύς 2.8 mm κ περιφερικά της κνήμης 2.1 mm. Αυτοί οι κιρσοι γιατί δεν φαίνονται καν; Θεωρούνται μικροί; Ούτε καν οι φλέβες δε φαίνονται στο αριστερό παρόλα αυτά έχω μια πολύ μικρή ενόχληση σαν κάψιμο στη κνήμη όταν κουράζομαι.

7 specialists answered

  • Γεια σας, το κάψιμο που νιώθετε και ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες αποτελεί σύμπτωμα φλεβικής ανεπάρκειας, όπως επίσης και τα βαριά και κουρασμένα πόδια κατά τη διάρκεια της ημέρας, τα πρησμένα πόδια, όπως και οι νυχτερινές κράμπες. Ανάλογα με τη βαρύτητα της φλεβικής ανεπάρκειας που προφανώς στη δική σας περίπτωση είναι ήπια (σύμφωνα με το triplex) και με την παρουσία ολιγάριθμων κιρσών, εμφανίζονται και τα αντίστοιχα συμπτώματα. Καλή συνέχεια!

    Τούμπης Σεραφείμ

    Vascular surgeon - Angiologist

    Peristeri

  • Γεια σας!
    Εάν κατά την εξέταση triplex οι κύριες φλέβες δεν είναι διατεταμένες και δεν υπάρχει παλινδρόμηση στη διασταύρωση, τότε, όπως κατάλαβα από τα λεγόμενά σας, δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο. Δεν υπάρχει ανάγκη για θεραπεία. Παρατηρήστε όμως το φλεβικό σας σύστημα, αν έχετε κληρονομική προδιάθεση για κιρσούς και υπάρχουν παράγοντες κινδύνου για κιρσούς.

    Αλεντζανίδης Νικόλαος

    Vascular surgeon - Angiologist

    Thessaloniki

  • Το Τρίπλεξ φλεβών όπως και όλες οι εξετάσεις που διενεργούνται με υπέρηχο είναι μια εξέταση που η ακρίβεια της υπόκειται στον χειριστή. Αλλά ακόμη και να είναι άρτια εκπαιδευμένος ο ιατρός, η εξέταση καλό είναι να γίνεται από αγγειοχειρουργό που μπορεί να εκτιμήσει την κλινική πλευρά του προβλήματος όταν πραγματοποιεί την μελέτη και όχι από ακτινολόγο που δεν είναι κλινικός ιατρός.
    Στην περίπτωση σας θα έλεγα ότι εάν δεν υπάρχει παλινδρόμηση στην μείζον σαφηνή φλέβα και οι κιρσοί δεν είναι ορατοί, μάλλον πρόκειται για τοπικές φλεβεκτασίες που να μην χρήζουν κάποιας επέμβασης.

    Toursidis Ahilleas

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος - Φλεβολόγος

    Lemesos

  • Είναι πολύ μικρές οι κορασίδες φλέβες που αναφέρετε και επί πλέον εξαρτάται και πόσο υποδόριο λίπος υπαρχει

    Καζαμίας Μιχάλης

    General surgeon

    Piraeus

  • Καλησπέρα! Σε αυτή τη φάση έχετε μία ήπια προς μέσης βαρύτητας φλεβική ανεπάρκεια. Η πάθηση είναι εξελικτική και η οδηγία είναι να αντιμετωπίζετε ενδοαυλικά ακόμα και σε πρώιμο στάδιο! Έτσι σταματάει η εξέλιξη, δεν έχετε κιρσούς και δεν κινδυνεύετε από θρομβώσεις.

    Xiromeritis Konstantinos

    Vascular surgeon - Angiologist

    Ilisia

  • Επειδη ειναι πολυ μικροι δεν φαινονταί´

  • ΕΧΕΤΕ ΜΙΑ ΑΡΧΟΜΕΝΗ ΦΛΕΒΙΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ.

    Georgios Mpiniaris

    General surgeon

    Piraeus