• In vitro fertilization
  • Submitted on 30/01/2024

Καλησπέρα σας. Είμαι 41ετων εχω απόφραξη σαλπίγγων και τον Δεκέμβριο εκανα εξωσωματική. Ο γενετιστής έβαλε δυο βλαστοκυστες 5ης μέρας. Στην 9η βδομάδα της εγκυμοσύνης μου διαπιστώθηκε ότι δεν υπηρχε καρδιακή λειτουργία των εμβρύων.ειχα παλινδρομη.στην επόμενη προσπάθεια τι εξέταση μπορώ να κανω για να αποφύγω μια δεύτερη παλινδρομη? μου αναφερανε τον προεμφυτευτικο έλεγχο αλλα με κίνδυνο να καταστραφεί η βλαστοκυστη. Δεν μου αναφερανε να κάνουμε καρυότυπο ζεύγους?ενα αλλο ερωτημα που έχω ειναι το εξής: υπάρχει περίπτωση να μου τοποθετήσανε ελαττωματικη βλαστοκυστη και για αυτο είχα αυτήν την δυσάρεστη εξέλιξη? Αν ισχύει αυτο η εμβρυομεταφορα θα ηταν επιτυχής? ή μηπως αυτο προκύπτει στην πορεία? δηλαδή το βασικό μου ερωτημα ειναι αν η βλαστοκυστη δεν είναι υγιής πετυχαίνει η εμβρυομεταφορα?εμενα πέτυχε και εκανα τρεις χοριακες και εδειχναν ολα φυσιολογικά. Απλως προσπαθω να καταλάβω.

2 specialists answered

  • Καλησπέρα σας. Όλα τα παραπάνω είναι εύλογα ερωτήματα που μια γυναίκα που υποβάλλεται σε αυτή τη διαδικασία μπορεί να έχει. Γενικά θα σας συμβούλευα να ρωτάτε τον γιατρό σας αφού αυτός ξέρει καλύτερα το ιστορικό σας κ τι ακριβώς ενέργειες έχει κάνει. Στο ερώτημα σας τώρα η απάντηση είναι ότι εάν δεν έχει γίνει προεμφυτευτικος έλεγχος δεν γνωρίζουμε το dna των κυττάρων. Αυτό που εμείς ξέρουμε είναι ότι έχουμε ένα έμβρυο που έχει καταφέρει να φτάσει στο στάδιο της βλαστοκυστης. Κατά συνέπεια μια χρωμοσωμικη ανωμαλία που μπορεί να έχει αυτό το έμβρυο εάν είναι σοβαρή μπορεί να φτάσει μέχρι κάποιο σημείο ανάπτυξης κ μετά να σταματήσει εάν δεν είν... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Προκύπτει στην πορεία

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Gynecologist - Obstetrician

    Korydallos