• Wisdom Teeth Removal
  • Submitted on 16/04/2024

Σε περίπτωση που έχει τραυματιστεί νεύρο μετά από δύσκολη εξαγωγή φρονιμητη ,το μούδιασμα θα είναι μόνιμο ;

11 specialists answered

  • Δεν είναι μόνιμο αν πρόκειται για κάποιον τραυματισμό των ευρώ απλώς περνάει αρκετός χρόνος μέχρι να επανακάμψει και να αποκατασταθεί η αισθηση στην περιοχή έξι μήνες με ένα χρόνο

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Ανάλογα με το τραύμα.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Καλησπέρα σας. Η υπαισθησια στην οποία αναφέρεστε, μπορεί να κρατήσει από λίγες εβδομάδες μέχρι κάποιους μήνες. Ως συνήθως είναι παροδικό. Η αποκατάσταση της υποβοηθείται με χορήγηση βιταμίνες του συμπλέγματος Β. Σας ευχαριστούμε.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Αν υπαρχει τραυματισμος,τοτε χρειαζονται 6-12 μηνες για να αποκατασταθει η βλαβη,σε συνδυασμο με συμπλοκο βιταμινης Β που βοηθαει τα νευρα.Αν ωστοσο το νευρο εχει κοπει,τοτε το μουδιασμα ειναι μονιμο.Ισως σε αυτην την περιπτωση ενας νευρολογος να μπορει να σας προτεινει κατι

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Συνήθως επανέρχεται μετά από ημέρες, μήνες ή χρόνια.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Πρεπει να μπει υπο περακολουθηση καθως σε καποιες περιπτωσεις ανακταται η αισθηση...

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Αν έχει προκληθεί πάρεση του κάτω φατνιακου θα περάσει σιγά,σιγά Σε πολύ σοβαρότερο τραβμα μπορεί να προκληθεί μέχρι και παράληση της δεξιάς η αριστερής πλευράς όπου έχει εξαχθεί ο φρονιμίτης..Για αυτό σε τέτοιες περιπτώσεις ,πριν το χειρουργείο πρέπει να έχετε μια πανοραμική ακτινογραφία μαζί με αξονική κάτω γνάθου.

    Nikokiri Anastasia

    Dentist

    Zografou

  • Αυτο μπορει να συμβει κατα την εξαγωγη καποιου εγκλειστου φρονιμιτη στην κατω γναθο αν κατα την διαδικασια της επεμβασης τραυματιστει το κατω φατνιακο νευρο.το μουδιασμα ενδεχεται να ειναι μονμο αν τυχον τραυματιστει βαρεια το εν λογω νευρο η αν κοπει.ειναι απαραιτητο λοιπον πριν τις επεμβασεις αυτες να προηγειται λεπτομερης εξεταση κ να ληφθει καποια πανοραμικη η αξομικη ακτινογραφια.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Κανονικά σε περίπτωση γειτνιασης του φρονιμίτη με το νεύρο πριν την εξαγωγή απαιτείται αξονική τομογραφία.Αν τραυματιστηκε το νεύρο μπορεί να είναι μόνιμη η αναισθησία

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Καλησπέρα σας, στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων η σίσθηση επανέρχεται σε ένα κυμαινόμενο διάστημα απο 2 εβδομάδες μέχει 6 μήνες. Σε περίπτωση που το νεύρο έχει υποστεί σοβαρό τραυματισμό ή έχει κοπεί, τότε το μούδιασμα θα είναι μόνιμο.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Petroupoli

  • μπορει να ειναι και μονιμο ναι

    Mourtzinos Nikos

    Dentist

    Acharnes