• Wisdom Teeth Removal
  • Submitted on 20/08/2023

Μπορώ να αφαιρέσω και τους τέσσερις φρονιμίτη με μεθη

24 specialists answered

  • Συνήθως η πρακτική είναι αφαίρεση 2 φρονιμητων της ίδιας πλευράς.

  • Η μέθη στην Ελλάδα προς το παρόν απαιτεί παρουσία αναισθησιολόγου στο ιατρείο, πράγμα που στην πράξη την κάνει απαγορευτική προς το παρόν. Ωστόσο, είναι δυνατόν να αφαιρεθούν και οι 4 μαζί χωρίς μέθη, με την συνήθη τοπική αναισθησία (αρτικαινη) στο ιατρείο, σε περίπτωση σχετικά χαμηλής δυσκολίας των εξαγωγών και φυσικά την καλή συνεργασία του ασθενούς.

  • Θεωρητικά ναι αλλά δεν υπάρχει λόγος για τέτοια ταλαιπωρία.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Υπο προυποθεσεις ναι.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Καλησπέρα σας, ναι μπορείτε, αλλά σε νοσοκομειακό περιβάλλον.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Petroupoli

  • από τη μία πλευρά πρώτα..για να είστε καλύτερα μετά..αναλογα ,βεβαια και τηνν περίπτωση.

  • μπορειται αλλα σε ιδιωτικη κλινικη με ταυτοχρονη παρουσια αναισθησιολογου

    Mpertos Louitzi

    Dentist

    Glyfada

  • Καλησπέρα σας,

    Θα πρέπει να προηγηθεί ένας κλινικός και ακτινολογικός έλεγχος, ώστε να μπορέσουμε να ελέγξουμε την περιοχή και να συζητήσουμε έαν είναι εφικτή η αφαίρεση και των τεσσάρων φρονιμιτών με μέθη.
    Σας ευχαριστώ!

    PSomaderis Konstantinos

    Στοματικός - Γναθοπροσωπικός Χειρουργός

    Marousi

  • Αυτό καλό είναι να γίνεται υπό ολική αναισθησία.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Καλησπερα σας! Βεβαιως και γίνεται να αφιρεθουν και 4 ταυτοχρονα είτε με μέθη, είτε χωρισ μεθη.

    Tsagkari Nefeli

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Agios Dimitrios

  • Αρχικά χρειάζεται ιατρική εξέταση και ακτινογραφία για δούμε την θέση τους. Έπειτα θα κρίνουμε τι άλλο χρειάζεται, πότε, πως και αν πρέπει να αφαιρεθούν. Γίνεται αφαίρεση και των τεσσάρων αλλά σε δημόσιο νοσοκομείο.

    Vasilakis Georgios

    Dentist

    Ierapetra

  • Ναι φυσικα

    Αλεξόπουλος Αριστείδης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Agios Dimitrios

  • Δεν έχουμε μέθη στην Ελλάδα*ακόμη κι αν είχαμε, εξαρτάται από τις ανατομικές ιδιαιτερότητες του εκάστοτε στόματος. Προσωπικά, δεν το συστήνω.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Φυσικα και γινεται,ομως μονο σε οργανωμενες δομες ,οπως τα νοσοκομεια.
    Περαν τουτου ,να ξερετε οτι βγαζοντας και τους τεσσερεις φρονιμιτες,το μετεγχειρητικο σταδιο θα ειναι δυσκολο,καθως θα υπαρχει μεγαλη δυσκολια με το φαγητο.Οπως και να χει,συνεννοηθειτε με τον γναθοχειρουργο που θα σας αναλαβει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Στις περισσότερες περιπτώσεις μπορούν να γίνουν και οι 4 εξαγωγές με μέθη και μάλιστα υπάρχουν σημαντικά πλεονεκτήματα σε μια τέτοια επέμβαση: ο ασθενής υφίσταται μια φορά την ταλαιπωρία, θα χρειαστεί να πάρει μια φορά αντιβίωση και να λείψει μια φορά από την εργασία ή τις σπουδές του. Υπάρχουν βέβαια περιπτώσεις εγκλείστων που η θέση τους στη γνάθο κάνει την εξαγωγή ιδιαίτερα δύσκολη και εργώδη. Τότε είναι ίσως σκόπιμο να μην γίνουν και οι 4 την ίδια ημέρα. Σε κάθε περίπτωση, ο γναθοχειρουργός ύστερα από τη μελέτη των ακτινογραφιών, θα σας ενημερώσει τι είναι πιο σωστό για εσάς.

    Δέρκα Σπυριδούλα

    Oral and Maxillofacial Surgeon

    Ampelokipoi

  • Συνηθιζεται να εξαγονται καθε φορα ανα δυο απο την ιδια πλευρα πχ ο πανω κ ο κατω δεξια.η μεθη συνηθως γινεται σε νοσοκομειακο περιβαλλον.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα σας,καλό είναι για να μπορείτε να τρώτε να μην κάνετε και τους τέσσερις σε μια συνεδρία.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Θεωρητικά ναι
    Πάντως δεν θα σας το συνιστούσα και δεν ξέρω αν κάποιος θα το έβρισκε καλή ιδέα …

    Levi Anna

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Chalandri

  • Φυσικά αλλά γιατί με μεθη

    Antoniou Panagiotis (Deactivated account)

    Dentist

    Trikala

  • Ναι.

    Αλλά προς τί η μέθη ?

    Προσωπικά το θεωρώ υπερβολή.

    Με τοπική δεν θα πονέσετε καθόλου.

    Veranis Vasileios

    Dentist

    Petralona

  • Δεν γίνεται σε ιδιωτικό οδοντιατρείο μέθη. Μόνο σε νοσοκομείο πιστεύω. Χρειάζεται αναισθησιολογο

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • μπορείτε ναι, αλλά μόνο σε νοσοκομειακο περιβάλλον και με οδοντίατρο που συνεργάζεται με νοσοκομείο. επίσης το πρήξιμο θα είναι διπλάσιο και πιο δύσκολη η αποθεραπεία. προτεινω να τους βγάλετε 2-2

    Παπαδόπουλος Αθανάσιος

    Dentist

    Kalamaria

  • Εξαρτάται από το κουράγιο να πονάτε μετά και από τις τέσσερις περιοχες

    Makantani Eydokia

    Dentist

    Exarcheia

  • Φυσικά και μπορείτε

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi