• Wisdom Teeth Removal
  • Submitted on 15/03/2024

Μια εβδομάδα μετά την εξαγωγή έγκλειστου φρονιμίτη, όλα τα δοντια μου έχουν αρχίσει να μαυρίζουν. Γιατί?

10 specialists answered

  • Πρώτη φορά ακούω για κάτι τέτοιο

    Veranis Vasileios

    Dentist

    Petralona

  • Συμπτωματικα υποθετω καθως αυτα δεν συνδεονται μεταξυ τους.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Χρειαζεται περισσοτερη φροντιδα στην στοματικη σας υγιεινη

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Το πιο πιθανό είναι να προέρχεται από την χρήση αντισηπτικού διαλύματος υψηλή περιεκτικότητα Χλωρεξιδίνη υπάρχουν εταιρείες που βγάζουν τέτοια διαλείμματα ώστε να μην κάνουνε χρώση στα δόντια

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Από την εξαγωγή δεν έγινε τον χρώμα που παρατηρείτε. Σίγουρα κάτι άλλο είναι όπως να πίνετε σίδηρο ... Δεν μπορούμε να σας πούμε εάν δεν σας δούμε. Ρωτήστε τον Θεράποντα ιατρό σας. Αν είστε μακριά του με χαρά να σας δω!

  • Αν σας έχει δώσει στοματικό διάλυμα είναι από αυτό.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Καλησπέρα
    Αν χρησιμοποιείται στοματικό διάλυμα με χλωρεξιδινη μπορεί μα οφείλεται σε αυτό!

    Korma Maria

    Στοματικός & Γναθοπροσωπικός Χειρουργός

    Piraeus

  • Πιθανότατα ο οδοντιατρός σας σας έδωσε στοματικό διάλυμα χλωρεξιδίνης ως αντιμικροβιακό. Το σκεύασμα αυτό αφήνει χρωστικές στα δόντια σας, οι οποίες όμως μετέπειτα καθαρίζονται από τον οδοντίατρο εφόσον ενοχλούν αισθητικά.

    Siarampi Niki

    Dentist

    Chaidari

  • Καλησπέρα σας. Η εξαγωγή του φρονιμήτη δεν έχει καμία σχέση με το μαύρισμα των δοντιών σας.Το πιθανότερο αίτιο είναι να έχετε κάνει χρωστικές από το στοματικό διάλυμα που σας έδωσε (το οποίο περιέχει χλωρεξιδίνη) ή αρχίσατε κάποιο συμπλήρωμα σιδήρου σε μορφή αμπούλας. (το οποίο επίσης κάνει χρωστικές.)

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Petroupoli

  • Μάλλον Κάνετε χρήση στοματικού διαλύματος χλωρεξιδινης για πάνω από 2 εβδομάδες.

    Mouroutsos Asimakis

    Dentist

    Marousi