• Wisdom Teeth Removal
  • Submitted on 17/01/2024

Καλησπέρα σας, έπειτα από εξαγωγή έγκλειστου φρονιμίτη με αφαίρεση αρκετού οστού σε πόσο χρονικό διάστημα περίπου επανέρχεται η πλήρη λειτουργία της γνάθου; Είμαι στην 8η μέρα αυτή τη στιγμή, το πρήξιμο είναι μικρό. Υπάρχει αλλά δεν φαίνεται εξωτερικά. Νιώθω μόνο εσωτερικά το μάγουλο πρησμένο και εξωτερικά αν πιάσω εκείνο το σημείο είναι κάπως σκληρό. Δεν πονάει όταν το αγγίζω, μόνο που δεν ανοίγει πλήρως το στόμα. Ανοίγει ως ένα σημείο και μετά σταματάει. Ο γιατρός είπε είναι φυσιολογικό και επανέρχεται στο 10ήμερο περίπου. Ωστόσο θα ήθελα και μια ακόμη γνώμη/άποψη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

13 specialists answered

  • Ο γιατρος σας εχει δικιο,εμπιστευτειτε τον

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Περιπου 2 εβδομάδες.

    Η επούλωση αναπλαση οστού απαιτεί 6 μηνες

    Veranis Vasileios

    Dentist

    Petralona

  • Σωστά σας είπε ο γιατρός σας θέλει υπομονή

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Συμφωνω με τον γιατρο.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada

  • Καλησπέρα σας
    Κοιτάξετε η εξαγωγη ενός φρονιμητη μέσα στο κόκαλο και ειδικά κάτω είναι δύσκολη όποτε είναι φυσιολογικό και θέλει χρόνο η επούλωση και η ανάρρωση αλλά θέλει ποκθ προσοχή στο φαΐ ( μόνο μαλακες τροφές ) και βέβαια πολύ καλή υγιεινη

    Tzarntaa Eleutheria

    Dentist

    Drapetsona

  • Είναι φυσιολογικό μετά από μια εξαγωγή φρονιμητη να μην ανοίγει καλά το στόμα κ αυτό επανέρχεται με το πέρασμα των ημερών. Αυτό που θα βοηθούσε πολύ είναι να προσπαθήσετε να κάνετε άσκησεις και να ανοιγοκλείνετε το στόμα μονος/η σας. Στην αρχή θα ανοίγει λίγο και μετά θα προσπαθείτε να το ανοίξετε όλο και περισσότερο. Αυτές οι ασκήσεις θα βοηθήσουν πολύ.

    Παναγιωτάκη Σοφία

    Οδοντίατρος

    Nea Filadelfia

  • ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ. ΜΠΟΡΕΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΡΟΝΟ.

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Καλημέρα σας, αν η εξαγωγή ηταν δύσκολη και ήσασταν πολύ ώρα με ανοιχτό στόμα ίσως έχετε πάθει τρισμό σε κάποιον μυ. Σκεφτείτε οτί έχει πάθει κάποια θλάση στο περίπου ενας μυς και δεν σας επιτρέπει να ανοίξει στο 100%. όντως δέκα μέρες είναι οι ελάχιστες που θα χρειαστούν για την πλήρη διάνοιξη του στόματος σας αλλά μιλήστε με τον γιατρό σας που γνωρίζει την περίπτωση και ρωτήστε αν μπορείτε να πάρετε κάποιο μυοχαλαρωτικό που έχει βοηθήσει σε αντίστοιχες περιπτώσεις με δικούς μου ασθενείς

    Mpalios Nikolaos

    Dentist

    Agios Dimitrios

  • Λογικά θα επανέλθει. Ο χρόνος εξαρτάται από την κάκωση της περιοχής.

    Ρήγα Αικατερίνη

    Citydentist Dental Clinic

    Ilisia

  • Είναι φυσιολογικο και η σκληρια εξωτερικά και η αδυναμία πλήρης διάνοιξης του στοματος
    Μετά από 10-12 μέρες θα βελτιωθεί η όλη κατάσταση

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Καλησπέρα σας. Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει και μπορεί να πάρει και πάνω από 10 μέρες.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Σωστά σας τα είπε ο γιατρός σας, βέβαια ο κάθε οργανισμός, είναι διαφορετικός. Την καλησπέρα μου.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • καλησπέρα! είναι φυσιολογικό να συμβεί αυτό και μπορεί να πάρει και πάνω από 10 μέρες για να επανέλθει εντελώς. Όσο και αν ενοχλεί εσείς πρέπει να προσπαθείτε μέσα στην ημέρα να το ανοίγεται όσο μπορείτε και ας πονάει για να επανέλθει πιο γρήγορα

    Μοσχονάς Κωνσταντίνος

    Dentist

    Chalandri