• Wisdom Teeth Removal
  • Submitted on 28/12/2023

Καλησπέρα σας, έκανα εξαγωγή ημιέγκλειστου φρονιμίτη κατω,αριστερά πριν 2 εβδομάδες.Δεν έγιναν ράμματα και χρησιμοποιηθηκε κολλαγόνο.Επαιρνα αντιβίωση 2 μέρες πριν την εξαγωγή και 6 ημέρες μετά παράλληλα με αλγκοφρεν. Στην συνέχεια πήρα 4 μέρες νιφλαμόλ καθώς οι πόνοι δεν υποχωρούσαν. Κυρίως στο ύψος του αυτιού και κάτω από τον λαιμό. Μετά την 4η μερα και αφού σταμάτησα το νιφλαμόλ οι πόνοι υπάρχουν ακόμα στα ίδια σημεία αλλά όχι με την ίδια ένταση και η τρύπα από το κενό δεν έχει κλείσει με αποτέλεσμα να μπαίνει τροφή και να προσπαθώ αλλά να μην μπορώ να την βγάλω. Είναι φυσιολογικό όλο αυτό και αν όχι τι πρέπει να κάνω?ευχαριστώ εκ των προτέρων.

10 specialists answered

  • Δεν συνηθίζεται να μπαίνει κολλαγόνο σ αυτή την περίπτωση και ούτε όταν μπαίνει να μην γίνονται ράμματα
    Αν εξαιρέσουμε αυτό που ως τώρα θα έχει απορριφθεί η απορροφηθεί το κενό δεν εκλείψει τόσο γρήγορα
    Αν δεν μπορείτε να το καθαρίζετε και θα ήταν να επισκεφθείτε τον ειδικό που σας εκενε την εξαγωγή για να σας βοηθησει και να σας δώσει οδηγίες στοματικός υγιεινής για την περιοχή

    Levi Anna

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Chalandri

  • Καλησπέρα σας ,είναι φυσιολογικό .Θα πρέπει να καθαρίζετε καλά την περιοχή.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Καλημέρα και καλή χρονιά. Αν σας μαζεύει φαγητό και μικρόβια η περιοχή θα πρέπει να σας συστήσει ο γιατρος σας έναν τρόπο για να μπορείτε να το καθαρίζετε μόνος σας στο σπίτι. Μόνο έτσι θα ηρεμήσει και ο πόνος και η φλεγμονή.

    Tsagkari Nefeli

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Agios Dimitrios

  • Είναι όλα φυσιολογικά, στην θέση σας για περισσότερες λεπτομέρειες, θα μιλούσα με τον/την γιατρό μου.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Καλημερα,ειναι φυσιολογικος ο μειωμενος πονος στην περιοχη καθως και να μην εχει κλεισει εντελως το σημειο.καντε μπουκωματα με καποιο στοματικο διαλειμα πρωι-βραδυ και με μια συριγκα χωρις τη βελονα μπορειτε να κανεται πλυσεις να φευγει η τροφη.Καλη αναρρωση!

    Ragkou Vasiliki

    Dentist

    Pagrati

  • Θα χρειαστει να σας εξετασω. Πλεον με τα βλαστοκυτταρα δεν υπαρχει ο παραμικρος πονος μετα απο εξαγωγη και του πιο δυσκολου φρονιμιτη. Ουτε πρηξιμο!

    Simis Christos

    Dentist

    Athens

  • Το ιδανικό ειναι να τοποθετηθει ραμμα μετα την εξαγωγη.Στην προκειμενη περιπτωση σας συμβουλευω να επισκευτειτε οδοντιατρο αμεσα , να ελεγξει και να καθαρισει το μετεξαγκτικό φατνίο και να δράσει αναλόγως, ωστε η επουλωση να ειναι η ταχυτερη και η πληρεστερη δυνατη. Οι ασθενείς μας παραμένουν σε επικοινωνια μαζι μας και ερχονται για επανελεγχο μετα απο 7 ημερες ωστε να βεβαιωθουμε οτι όλα βαινουν καλως . Καλή Πρωτοχρονιά εύχομαι!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada

  • Η επουλωση θελει αρκετο χρονικο διαστημα ωστε να κλεισειη τρυπα,οι ενοχλησεις που αναφερετε ειναι φυσιολογικες.Ακολουθειτε σωστη στοματικη υγιεινη και τακτικους κλινικους ελεγχους ωστε να βλεπετε την πορεια της επουλωσεως

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Η πρώτη εβδομάδα είναι η κρίσιμη για την μετεγχειρητικη πορεία του τραύματος.Προσπαθηστε να τρώτε μαλακές τροφές και να κάνετε πλύσεις στην περιοχη

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Μπορεί και να είναι φυσιολογικό. Κάντε υπομονή και παυσίπονα.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras