• Wisdom Teeth Removal
  • Submitted on 02/04/2024

καλησπέρα ,πριν απο δυο εβδομαδες εκανα εξαγωγη αριστερου κατω φρονιμιτη , υπηρχε πονος που μετα απο 2 μερες ηταν ακομα πιο ισχυρος , πηγα στον γιατρο μου μετα απο 4 μερες απο την εξαγωγη , καθαρισε την περιοχη , και εδωσε αντιβίωση , η επούλωση δεν ειχε παει καλα . ειμαι τωρα δςυτερη εβδομαδα απο την εξαγωγη και μια εβδομαδα μετα την επισκεψη μου για τον καθαρισμο της περιοχης , τελειωσε και η αντιβίωση και ακομα εχω ενόχληση στο δόντι καθω΄ς και στην αριστερή περιοχή του λαιμου και ιδιαιτερα οταν καταπίνω ? τι κανω ? ευχαριστώ

7 specialists answered

  • καλημέρα σας, επισκεφθείτε τον οδοντίατρο σας γιατί πρέπει να γίνει έλεγχος στην περιοχή της επέμβασης για τυχόν υπόλειμμα οστικής ακίδας στο φατνίο

  • Καλησπέρα σας. Σε τέτοιες περιπτώσεις που η επούλωση αργεί για διάφορους λόγους, εκτός από τον καθαρισμό της περιοχής κ φαρμακευτική αγωγή, τοποθετείται κ ένα ειδικό φάρμακο στην περιοχή, που ανακουφίζει αμέσως τις ενοχλήσεις, απολυμαίνει κ προάγει την επούλωση γρηγορότερα κ πιο ανώδυνα. Σας ευχαριστούμε.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Θα μπορουσατε να παρετε πιο ισχυρη αντιβιωση κ να περιμενετε λιγο κανοντας υπομονη.μια λοιμωξη μπορει να παρει κ πανω απο δεκα μερες για να υποχωρησει.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Ισως χρειαστει συμπληρωματικη αντιβιωση,και,αν εχετε ξηρο φατνιο,γαρυφαλλελαιο που θα σας βαλει στην περιοχη της εξαγωγης μεχρι να σταματησουν οι ενοχλησεις

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ Η ΠΕΡΙΟΧΗ

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Καλησπέρα. Δυστυχώς δεν νομίζω πως μπορείτε να κάνετε πολλά πράγματα. Να καθαρίζετε καλά την περιοχή, να παίρνετε τα φάρμακα που σας σύστησε ο γιατρός σας και λίγη υπομονή.

    Tsagkari Nefeli

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Agios Dimitrios

  • Να ξαναεπισκευτειτε τον γιατρο σας για επανεξεταση.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia