• Wisdom Teeth Removal
  • Submitted on 14/12/2023

Καλησπέρα. Έκανα εξαγωγή τους δύο κάτω ημιεγκλειστους φρονιμίτες. Τις δύο πρώτες μέρες ένιωθα πόνο στα ράμματα τον οποίο αντιμετώπιζα πλήρως με παυσίπονα. Την τρίτη μέρα και μετά ενώ δεν νιώθω τπτ στην περιοχή της εξαγωγής (σαν να μην έχω κάνει κάτι) με πιάνει ξαφνικά ένας πάρα πολύ έντονος πόνος ανά μια δύο ώρες, για 5 λεπτά το πολύ και μετά φεύγει μόνος του. Πολύ πολύ έντονος πόνος στην δεξιά πλευρά του προσώπου χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω τι ακριβώς πονάει. Μπορεί να οφείλεται στην γνάθο; επειδή έχω έντονο κλικινγκ κάτω γνάθου εδώ κ πολλά χρόνια, έπειτα από ορθοδοντική θεραπεία. Και αν είναι αυτό πότε θα υποχωρήσει αυτός ο αφορητος πόνος και τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ πολύ για οποία απάντηση.

7 specialists answered

  • Το πιο πιθανό είναι να προέρχεται απο την κροταφογναθικη άρθρωση να αποφεύγετε τα σκληρά τις τσίχλες κ να πάρετε αντιφλεγμονώδες παυσίπονο κ για 4 μέρες κάποιο μυοχαλαρωτικο όπως το releef ανα 12 ώρες

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Δεν έχω κλινική εικόνα. Δεν μπορώ να γνωρίζω τι έχει συμβεί.
    Απευθυνθείτε ξανά στον συνάδελφο οδοντίατρο που σας παρακολούθησε για περαιτέρω πληροφορίες ή επισκεφθείτε και κάποιον άλλον οδοντίατρο για μια δεύτερη γνώμη . Ευχαριστώ

    Vasilakis Georgios

    Dentist

    Ierapetra

  • Μπορεί να πάρει και 10 ημέρες να περάσει. Υπομονή και παυσίπονα.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Το πιθανοτερο ο πονος να οφειλεται στην διαδικασια της επουλωσεως την πληγων ,απολυτως φυσιολογικο.Οπως και να εχει,επισκεφτειτε τον γιατρο σας για κλινικο ελεγχο

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Μπορεί κ να οφείλεται στην γνάθο. Εξαιτίας της όλης διαδικασίας της εξαγωγής. Αλλά καλό θα ήταν να το δει ο γιατρός που έκανε τις εξαγωγές. Μήπως είναι από την πληγή

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Καλησπέρα σας. Από την περιγραφή σας, μάλλον είναι φυσιολογική διαδικασία. Το πότε α φύγει, έχει να κάνει και με την φύση του εκάστοτε οργανισμού, δεν υπάρχει κανόνας.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Όπως καταλαβαίνετε έχετε ένα περίπλοκο οδοντιατρικό ιστορικό.Επιβαλλεται να γίνε ι κλινική εξέταση να ληφθεί ιατρικό και οδοντιατρικό ιστικο και κατόπιν να αποφανθω.

    Nikokiri Anastasia

    Dentist

    Zografou