• Wisdom Teeth Removal
  • Submitted on 23/03/2024

Καλημέρα, εβγαλα χθες κατω δεξιά έγκλειστο φρονιμιτη κοντα στο νεύρο μου είπε ο γιατρός, απο τοτε που υποχώρησε η αναισθησία πονάω παρα πολυ στον λαιμό και έχει πρηστει το μισο μου σαγονι μεχρι και κατω απο το πηγούνι φτάνει. Οταν ειχα κανει εξαγωγή απο την κατω αριστερη πλευρα και αυτος έγκλειστος, δεν ηταν τοσο ασχημα τα συμπτώματα. Παιρνω klaricid 500, διότι μου ειπαν να παρω οποια αντιβιωση θελω εγω, να αλλάξω αντιβιωση μηπως πρόκειται για καποια αλλεργικη αντίδραση ή θεωρειται φυσιολογικό επειδή ηταν κοντα στο νευρο; Να παρω καμια καραμελα για τον λαιμο ή μπουκωματα για παραδειγμα ή δεν θα βοηθήσει και πρεπει να κανω υπομονη να υποχωρήσει απο μονο του; ευχαριστώ

4 specialists answered

  • Τα συμπτωματα ειναι φυσιολογικα,υπομονη και με την αντιβιωση θα περασουν

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Επισκευτειτε τον θεραποντα γιατρο σας για εξεταση, αυτος γνωριζει καλυτερα το ιστορικο της εξαγωγης,παντως ειναι αρκετα προσφατη μια τετοια βαρια εξαγωγη...

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Να συνεχισετε την αντιβιωση μαζι με καποιο αναλγητικο για 7 μερες περιπου,αν κ γι'αυτο ειναι υπευθυνος ο γιατρος να σας το πει.αν εχουν προκληθει κατα την εξαγωγη καποιες κακωσεις στους ιστους η αν η εξαγωγη εχει γινει εν θερμω δηλαδη εχοντας υπαρξει καποιο πρηξιμο πχ χωρις πρωτα να υποχωρησει μπορει να ταλαιπωρηθει μετα ο ασθενης παραπανω.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Συνήθως την αντιβίωση την δίνει ο καθ ύλην αρμόδιος και αυτός είναι ο οδοντιατρος

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia