• Wisdom Teeth Removal
  • Submitted on 07/08/2023

Δύο εβδομάδες μετά από χειρουργική εξαγωγή φρονιμητη έχω ένα σκληρό σημείο στην γνάθο σαν κοκκαλο το οποίο πολλές φορές πονάει όταν το ακουμπάω όπως και με δυσκολεύει στο άνοιγμα του στόματος.. βλέπω διάφορα με το περασμα των ημερών αλλά παραμενει..είναι φυσιολογικό?

17 specialists answered

  • Φυσιολογικό, μπορεί να κάνει και ένα μήνα να περάσει.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Χρειαζεται εξεταση.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Ισως είναι λίγο αιχμηρό σε κάποιο σημείο το οστό δείτε το πως εξελίσσεται με την πάροδο των εβδομάδων κ αν συνεχίζει μετά απο δυο μήνες να είναι ενοχλητικό μπορεί να γίνει διορθωτική επέμβαση κ εξομάλυνση του οστού

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Καλό είναι να επισκεφθείτε τον οδοντίατρο για να αξιολογήσει το μετεγχειρητικό φατνίο.

    Αλεξόπουλος Αριστείδης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Agios Dimitrios

  • Καμιά φορά μετά την εξαγωγή καθώς απορροφάται και αναδιαμορφώνεται το οστό στην περιοχή μπορεί να εμφανιστούν αυτές οι ακίδες οστού οι οποίες πονούν κατά την επαφή. Εάν δεν βελτιωθούν από μόνες τους πρέπει να κάνει μια μικρή απόξεση εκεί ο ιατρός σας

    Deligiorgi Vasiliki (Deactivated account)

    Dentist

    Marousi

  • Εξαρτάται από την έκταση και τη σοβαρότητα της επέμβασης. Καλύτερα να το δει ο γιατρός σας και να ελέγξει τη περιοχή.

    Siarampi Niki

    Dentist

    Chaidari

  • Η περίπτωση σας χρήζει περισσότερης διερεύνησης. Η κλινική εξέταση είναι απαραίτητη. Μπορείτε να κλείσετε ραντεβού σε κάποιον συνάδελφο ή καλέστε μας για να κλείσουμε το ραντεβού σας. Διαθέσιμα ραντεβού υπάρχουν μετά τις 15/09. Ευχαριστώ.

    Vasilakis Georgios

    Dentist

    Ierapetra

  • Ναι ειναι απολυτως φυσιολογικο,ειδικα αν η εξαγωγη ηταν δυσκολη και τραυματικη..λιγο υπομονη ακομα θα σας συνιστουσα να κανετε

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Dentist

    Kavala

  • Μπορεί να είναι απλά κάποια "οστική προεκβολη-εξοχη" της περιοχής, όπου χρειάζεται απλά χρόνο ακόμα για να απορροφηθεί. Σε κάθε περίπτωση, το σωστό είναι να ζητήσετε οδοντιατρική εξέταση. Ευχαριστούμε .

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Η μετεγχειρητική πορεία σε μια εξαγωγή φρονιμίτη μπορεί να ακολουθήσει πολλές οδούς με συνοδά συμπτώματα όπως πόνο, ενδοστοματικό και εξωστοματικό οίδημα, τρισμό (αδυναμία διάνοιξης του στόματος), κακουχία, πυρετό και διάσπαση του τραύματος. Όσον αφορά την ψηλάφηση σκληρών δομών ενδέχεται να αποτελουν οστικά απολύματα τα οποία αν δεν απορροφηθούν ή αποπέσουν χρειάζεται η απομάκρυνση και καθαρισμό τους από τον επεμβαίνοντα.

    Νάνου Ευαγγελία

    Dentist

    Glyfada

  • Είναι φυσιολογικό, είναι οστό και επουλώνεται η πληγή αλλάζοντας συνεχώς μορφολογικά την περιοχή!

    Antoniou Panagiotis (Deactivated account)

    Dentist

    Trikala

  • Εάν μειώνεται, έστω και αργά, με το πέρασμα των ημερών, μην ανησυχείτε. Σε αντίθετη περίπτωση, μιλήστε με τον γιατρό σας. Την καλησπέρα μου.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Ναι, είναι πολύ νωρίς ακόμα για να έχετε πλήρη επούλωση της περιοχής. Ανάλογα την χειρουργική επέμβαση που έγινε μπορεί να πάρει έως και 1.5 μήνα η πλήρης επούλωση.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Petroupoli

  • Είναι φυσιολογικό. Χρειάζεται περισσότερος χρόνος για να επουλωθεί η περιοχή. Αν ωστόσο δεν παρατηρείτε βελτίωση καθώς περνάν οι μέρες το καλύτερο είναι να επικοινωνήσετε με τον/την οδοντίατρο που έκανε την εξαγωγη.

    Κούτσουρη Τζούλη (Deactivated account)

    Dentist

    Kifisia

  • Ναί είναι φυσιολογικό....

    Makantani Eydokia

    Dentist

    Exarcheia

  • Υπαρχει μια περιπτωση να ειναι καποια εξωστοση,δηλαδη ενα προεξεχον τμημα οστου κ να χρειαζεται λειανση,αλλα καλυτερα να σας δει απο κοντα καποιος γιατρος.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Καλημέρα!Κανονικά πρέπει να ρωτήσετε τον θεράποντα ιατρό σας που γνωρίζει την περίπτωση και έχει εικόνα.Εμπιστευτείτε τον γιατρό σας ένα τηλέφωνο θα σας καθησυχάσει! Περαστικά !