• Cataract surgery
  • Submitted on 20/04/2024

Μπορώ να κάνω εγχείρηση καταρράκτη και στα δύο μάτια συγχρόνως;;;; Έχω και γλαύκωμα . Πότε μπορώ να οδηγήσω , να κάνω pilates, ;;; Θα βλέπω άμεσα καλά ;;;; Θα βελτιωθεί η υπερμετρωπία και η πρεσβυωπία μου ;;;;

6 specialists answered

  • Ένα ένα μάτι χειρουργείται.
    Η υπερμετρωπία θα διορθωθεί στο ένα μάτι και η πρεσβιωπια στο άλλο.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Ophthalmologist

    Neo Psychiko

  • Συνήθως χειρουργούμε τα ματια με μια εβδομάδα διαφορά. Το γλαύκωμα χρειάζεται να ειναι ρυθμισμένο. Στον ματι μπαίνει ενδοφακος ο οποιος διορθώνει την υπερμετρωπία και εαν είναι edof βελτιώνει και την πρεσβυωπια. Συνήθως μια εβδομαδα μετα την επέμβαση μπορειτε να οδηγείτε και να κάνετε μια ήπια σωματική άσκηση όπως το περπάτημα.

    Samiotaki Afroditi

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Evosmos

  • Επειδη εχετε γλαυκωμα δεν ειστε καλος υποψηφιος για αμφω επεμβαση καταρρακτη.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Ophthalmologist

    Palaio Faliro

  • Πρακτικά γίνεται ταυτόχρονα , δεοντολογικά αντενδείκνυται . Οδήγηση από την επόμενη ημέρα και άσκηση σε μια εβδομάδα , με τη μέθοδο monovision διορθώνονται και οι δυο παθήσεις .

    Mitsonis Mihail

    Ophthalmologist

    Nea Erythraia

  • Συνήθως η ανάρρωση κρατάει μια εβδομάδα και υπάρχουν επιλογές διορθωσης υπερμετρωπίες και πρεσβυωπίας

    Ξανθοπούλου Παρασκευή

    Ophthalmologist

    Cholargos

  • Συνήθως υπάρχει η σύσταση να μεσολαβεί ένα διάστημα μιας εβδομάδας ανάμεσα στα 2 χειρουργεία , αλλά κάτω από προϋποθέσεις θα μπορούσε να γίνει και ταυτόχρονα . Φυσικά ο έλεγχος της πίεσης προεγχειρητικός πρέπει να ειναι καλός . Οδήγηση μετά από μια μέρα , για γυμναστική μια εβδομάδα , η υπερμετρωπία διορθώνεται με μόνο εστιακό φακό που είναι το στάνταρ της επέμβασης , η πρεσβυωπία απαίτει premium φακό για να διορθωθεί , ή τεχνική monovision δηλαδή εισαγωγή μικρού βαθμού μυωπίας στο ένα ματι

    Takis Dimitrios

    Ophthalmologist

    Kypseli