• Cataract surgery
  • Submitted on 02/02/2024

Έχω ρευματοειδη αρθριτιδα και έχω πρώιμο καταρράκτη υπερμετρωπια και πρεσβυωπία Είμαι 57 ετών γίνεται επέμβαση και στα 2 μάτια ταυτόχρονα και με τι φακό? Ευχαριστώ!

7 specialists answered

  • Ναι, τις πιο πολλές φορές κάνουμε και τα δύο μάτια ταυτόχρονα. Ο τύπος του φακού λόγω της μικρής σας ηλικίας καλό είναι να σας δίνει και πρεσβυωπική διόρθωση.

    Γεωργόπουλος Μηνάς

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Piraeus

  • Ναι γίνεται μόνο το ταυτόχρονα θα πρέπει να αποφευχθεί για δεοντολογικους λόγους . Η διαφορά των 3 ημερών. Είναι αρκετή .

    Mitsonis Mihail

    Ophthalmologist

    Nea Erythraia

  • Μια γενικη συσταση ειναι να μην γινεται ταυτοχρονα και στα δυο ματια η επεμβαση, στη λογικη οτι αν γινει μια μολυνση κατα την διαρκεια της επεμβασης να μην γινει και στα δυο ματια.
    Θα ηταν λογικο να περιμενετε 1-2 εβδομαδες μετα την πρωτη επεμβαση, Απο φακους , μπορειτε να χρησιμοποιησετε μονοεστιακο που διορθωνει την υπερμετρωπια, πολυεστιακο που διορθωνει και την πρεσβυωπια αλλα με καποιους περιορισμους στην ποιοτητα της ορασης , η φακο τυπου edof που διορθωνει την υπερμετρωπια και σε ενα μικροτερο βαθμο και την πρεσβυωπια χωρις ιδιεταιρους περιορισμους στην ποιοτητα της ορασης, Φυσικα η δευτερη και η τριτη επιλογη εχουν επιπλεον οικον
    ... Read more

    Takis Dimitrios

    Ophthalmologist

    Kypseli

  • Γινεται ταυτοχχρονα αλλα με μονοεστιακο φακο πιυ διορθωνει την μακρυνη οραση δηλ την υπερμετρωπια.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Ophthalmologist

    Palaio Faliro

  • Ναι. Φακός ανάλογα με τις ανάγκες και τα χρήματα που θέλετε να ξοδέψετε...

    Dr. Dervenis Nikolaos

    Ophthalmologist

    Thessaloniki

  • Τα κάνουμε με μία εβδομάδα διαφορά. Το φακό θα τον αποφασίσει ο χειρουργός που θα σας κάνει την επέμβαση.

    Samiotaki Afroditi

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Evosmos

  • Καλλίτερα να κάνετε το ένα πρώτα και μετά από ένα μήνα το άλλο.
    Φακό monovision.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Ophthalmologist

    Neo Psychiko