• Pregnancy
  • Submitted on 11/06/2023

Έκανα τεστ εγκυμοσύνης την ημέρα της αναμενόμενης περιόδου και βγήκε θετικό αλλά με αγνή γραμμή μετά από 1 ώρα . Είναι σωστό θετικό ή ίσως είναι και λάθος; Ευχαριστώ

7 specialists answered

  • Είναι νωρίς. Λογικά είναι θετικό. Να κάνετε β χοριακή και καλέστε με όταν έχετε το αποτέλεσμα.

    Katsandris Leonidas

    Gynecologist - Obstetrician

    Glyfada

  • Καλύτερα β χοριακη

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Gynecologist - Obstetrician

    Korydallos

  • Πάντα υπάρχει η πιθανότητα λάθους

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Ξανακάντε ένα τεστ ή καλύτερα μια β χοριακή.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • Γεια σας, εάν θέλετε μπορείτε να επαναλάβετε το τεστ ούρων σε μερικές ημέρες αλλιώς μπορείτε να κάνετε 1Β χοριακή αιματολογική για σίγουρο αποτέλεσμα

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Καλησπέρα σας. Καταρχάς, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι τα τεστ εγκυμοσύνης που πραγματοποιούνται στο σπίτι δεν είναι πάντα 100% ακριβή και υπάρχει πάντα η πιθανότητα για λάθος αποτελέσματα.
    Αν η γραμμή εμφανίστηκε μετά από μία ώρα, υπάρχει η πιθανότητα να είναι ένα "ψευδώς θετικό" αποτέλεσμα. Αυτό μπορεί να συμβεί όταν το τεστ ερμηνεύεται μετά τον συνιστώμενο χρόνο αναμονής που αναγράφεται στις οδηγίες του τεστ.
    Αν δεν σας έχει έρθει ακόμα περίοδος και θέλετε να είστε πιο σίγουρη για το αποτέλεσμα, θα σας πρότεινα να επικοινωνήσετε με τον γιατρό σας και να ζητήσετε μια εξέταση αίματος γνωστή ως "β-χοριακή γοναδοτροπί
    ... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Θα σας λυθεί η απορία αν κάνετε μια εξέταση αίματος για χοριακη.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea