• Menstrual Disorders
  • Submitted on 22/05/2023

Σήμερα να συμπληρώσω ότι πήγα στο γυναικολόγο πάλι αφού έχω αρκετό αίμα διαφόρων χρωμάτων, από καφέ έως κόκκινο με πηγματα και μου βρηκε πάχυνση ενδομητριου το ενδομήτριο 15 χιλιοστά αν θυμάμαι καλά. Μου είπε ότι πρέπει να κανω απόξεση. Ο άλλος μου είχε πει υστεροσκοπηση. Ποια η διαφορά? Δε λύνεται το θέμα με φάρμακα? Δε θέλω να κανω αναισθησία έχω διαφορά θέματα. Τι με συμβουλεύετε εσείς? Σχετικά με το ερώτημα που είχα υποβάλλει στις 10 /5 για την ανωμαλία στην περίοδο. « Το πρόβλημα μου έχει ξεκινήσει από τον Μάρτιο όπου είχα δέκα μέρες καθυστέρηση. Ποτε άλλοτε δεν είχα τέτοιο θέμα. Να σας πω ότι έκλεισα τα 49 πριν έξι μήνες έκανα τεστ παπ κσι όλα καλά. Μετά λοιπόν από αυτή την περίοδο που ήρθε στις 14 Μαρτίου κράτησε δέκα περίπου μέρες με όχι πολύ αίμα. Μετά από εκει είχα καθημερινά σχεδόν μέχρι και τώρα καφέ υγρά,άλλοτε σαν βλέννες και με κόκκινο αίμα τις τελευταίες μέρες τώρα. Η περίοδος έπρεπε να έρθει 13 μέρες πριν..αλλά περιμενω. Να σας πω ότι πήγα στο γυναικολόγο μου ο οποιος με είδε 18 Απριλίου και δεν βρηκε κάτι. Μόνο μου έγραψε κάποιες ορμονολογικές τις οποίες δε μπορώ να κανω αν δεν έρθει περίοδος μου είπε. Απλά βρίσκομαι σε μια υπερένταση με ολο αυτό και έχω όλα τα συμπτώματα αναμονής περιόδου αλλά τίποτα. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Να συμπληρώσω και κάτι τελευταίο. Έχω υποθυρεοειδισμό και δεν παίρνω κάποια θεραπεία,αρκετά χρόνια..” Ήθελα να σας ενημερώσω ότι έκανα ορμονολογικο έλεγχο tsh 3,41 fsh 11,3 Lh 15,9 προλακτινη 10,2 Ε2 135,2 και φαίνονται φυσιολογικά. Από τις 13/5 ήρθε κάτι σαν περίοδος μαζί με καφέ αλλά έρχεται και σταματάει. Έχω αγχωθεί πολύ.

5 specialists answered

  • Καλό θα είναι να κάνετε την αποξεση ή την υστεροσκοπησης για να αποκλείσουμε κάποια υπερπλασια τ ενδομητριου. Η διαφορά τους είναι πως στην αποξεση μπαίνουμε τυφλά στην μητρα κ παίρνουμε δείγμα ενώ στην υστεροσκοπησης μπαίνουμε με κάμερα και παίρνουμε βιοψιες εντοπισμενες.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • Δεν μπορούμε να απαντήσουμε χωρίς να έχουμε εξετασει κλινικά και υπερηχογραφικά την ασθενή. Η υστεροσκόπηση πλεονεκτεί της αποξεσης διότι δεν είναι τυφλή μέθοδος, από την άλλη έχει υψηλότερο κόστος.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Αν συνεχίζεται θέλει αποξεση

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Περιεμμηνοπαυσιακά υπάρχει πιθανότητα ο κύκλος να είναι πολυ άστατος και οι αιμορραγίες να είναι πολυ έντονες. Θα πρέπει να αποκλειστεί πρώτα κάποια παθογένεια της μήτρας και του ενδομητρίου και στη συνέχεια θα μπορούσε να σας χορηγηθεί θεραπεία με ορμόνες είτε σε μορφή αντισυλληπτικών είτε σπιράλ ορμονών κλπ. Και πάλι όλες αυτές οι θεραπείες θα πρέπει να ξεκινήσουν μετά απο ενδελεχή ορμονολογικο και αιματολογικό έλεγχο ώστε να αποκλειστεί κάποια άλλη αιτιολογία. Θα πρέπει να βρείτε έναν ενδοκρινολογο που θα συνεργαστεί με τον γυναικολόγο σας, γιατί θα χρειαστεί παρακολούθηση κ απο τους δυο. Μην πάρετε μόνη σας κάποια αγωγή γιατί όλα τα φάρμα... Read more

    Φωτιάδου Ελισάβετ

    Endocrinologist

    Kalamaria

  • Με βάση τις ορμονικές εξετάσεις είσαστε σε κλιμακτήριο , εάν το αίμα δεν είναι πολύ ( όπως κατάλαβα ) μπορείτε να κάνετε φαρμακευτική απόξεση με προγεστερονη , σε μια προσπάθεια να ρυθμιστεί κύκλος , εάν πάλι το αίμα είναι πολύ χρειάζεται απόξεση

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Gynecologist - Obstetrician

    Korydallos