• Menstrual Disorders
  • Submitted on 23/01/2024

Καλησπέρα σας είμαι 22 χρονων και γενικώς έχω σταθερό κύκλο. Πριν ένα δίμηνο περίπου έκανα τεστ παπ υπέρηχο και pcr κολπικων τα οποία βγήκαν όλα καθαρά. Μετά τον έλεγχο βρέθηκα σε σεξουαλικη επαφή με την τότε σχέση μου ακριβώς μετά την περίοδο μου και είχα για λίγες μέρες κηλίδες στο εσώρουχο μου. Μετά από αυτό εμφάνισα μερικές κηλίδες την μέρα που ήταν να μου έρθει η επόμενη περίοδος, σταμάτησε και αδιαθέτησα κανονικά μετά από σχεδόν 2 εβδομάδες. Σήμερα είναι η Πέμπτη μέρα που μου τελείωσε η περίοδος και παρατήρησα πάλι κηλίδες. Να ξανακάνω πάλι εξετάσεις; (Μετά από την τελευταία φορά σεξουαλικης επαφής που ανέφερα δεν έχω ξαναβρεθεί σε άλλη)

2 specialists answered

  • Ένα τεστ κυήσεως για ασφάλεια και επίσκεψη σε γυναικολόγο για κλινική και υπερηχογραφικη εξέταση και συνταγογράφηση των απαραίτητων εξετάσεων.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Καλησπέρα σας. Τα συμπτώματα που αναφέρετε παραπέμπουν είτε σε κάποια ορμονική διαταραχή είτε σε παθολογία της μήτρας ή των ωοθηκών (πχ πολύποδες, ινομυώματα, κύστες). Καλό θα ήταν να σας δει ένας γυναικολόγος κ αφού πάρει ένα καλό ιστορικό να σας κάνει έναν υπέρηχο κ αν κρίνει κ ορμονολογικές εξετάσεις. Ελπίζω να βοήθησα μ ευξν απάντηση μου.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou