• Menstrual Disorders
  • Submitted on 07/09/2023

Καλησπερα αυτο το μηνα μου ηρθε η περιοδος μια βδομαδα νωριτερα ηταν να ερθει στις 14 του μηνα και ξαφνικα ειδα πως μου ηρθε τωρα πριν λιγο ενω εχουμε ηδη 7 του μηνος, επισης τον περασμενο μηνα παλι ηρθε στις 14 αντι για τις 20 ενω τους περασμενους μηνες ερχοταν μια μερα νωριτερα απο το κανονικο. Εγω γενικα σαν ανθρωπος εχω περιοδο η οποια ερχεται λιγες μερες νωριτερα, αλλα κατα κανονα τα τελευταια χρονια ερχεται 3-5 μερες νωριτερα, 6 και 7 μερες νωριτερα ερχοταν στην εφηβεια η πριν πολλα χρονια 20-22 χρονων, ειμαι 27 σημερα, φοβαμαι πως εχω περιεμμηνοπαυση, γιατι ειχα διαβασει πολλα σχετικα μ αυτο το θεμα, κυριως γιατι το διαστημα 2020-2021 ειχα δει λιγοτερο αιμα απο το συνηθες και εκανα εξετασεις τις ορμονες ηταν φυσιολογικες και το αιμα επανηλθε και παλι στο πολυ, ο γιατρος ειπε πως ηταν παροδικο απο αλλαγες κλπ, αγχος, ομως τωρα που βλεπω που ηρθε το περασμενο μηνα εξι μερες νωριτερα και αυτον μια βδομαδα φοβαμαι πως τον επομενο μηνα δε θα εχω περιοδο η θα εχω δυο περιοδους σ ενα μηνα κατασταση που οδηγει στην περιεμμηνοπαυση, φοβαμαι πολυ, οι ορμονες που ειχα κανει ηταν φυσιολογικες απλα πιο υψηλη προλακτινη, δε ξερω τι συμβαινει

2 specialists answered

  • Για την ησυχία σας, να πατε σε ενδοκρινολογο για να κανετε ορμονολογικες

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Thessaloniki

  • Η υψηλή προλακτίνη μπορεί εν μέρει να δικαιολογήσει τις διαταραχές που έχετε. Χρειάζεται όμως διερεύνηση με πληρη ορμονολογικό έλεγχο και εξέταση από τον γυναικολόγο

    Alexopoulou Artemis

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko