• Menstrual Disorders
  • Submitted on 06/05/2023

Καλημέρα σας, είμαι 29 ετών... Ολα πριν τη νέα χρονιά ήταν φυσιολογικά στην περίοδο μου... Με την νέα χρονιά τον Ιανουάριο,δεν μου ήρθε περίοδος, τον Φεβρουάριο μου ήρθε και Μάρτιο-Απρίλη δεν μου ήρθε... Ούτε τώρα τον Μάιο ακόμα... Είχα πάει στον γυναικολόγο μου και μου βρήκε υποθηροειδη όταν ήμουν εγκυος πριν 2 χρονιά... Τον πήρα τηλ βέβαια κ τον ενημέρωσα πως δεν μου ερχετε περίοδος... Μου είπε να περιμένω, και πως δεν χρειάζεται να πάω για έλεγχο γιατί ξέρει πως είμαι ανχωδεις άνθρωπος!!! Απλά θέλω να ρωτήσω κι εσάς... Εάν πάρω duphaston για 6 η 7 ημέρες και κάνω διάλειμμα 2 με 3 ημέρες... θα μου έρθει μετα;; τι θα με συμβουλευατε εσεις;; σας ευχαριστώ

8 specialists answered

  • Ναι θα έλθει

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Μπορείτε να πάρετε duphaston πρωί βράδυ για 10 μερες αφού πρώτα κάνετε και ένα τεστ κύησης

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Gynecologist - Obstetrician

    Korydallos

  • Με το duphaston θα σας ερθει ισως, αλλα καλο θα ηταν να κανετε οταν θα εχετε περιοδος και καποιες ορμονολογικες

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Thessaloniki

  • εαν δεν είστε έγκυος, πάρτε τα duphaston και κανονίστε γυναικολογικό έλεγο για υπερηχογράφημα και ορμονολογικές εξετάσεις

    KARAKALPAKIS DEUKALION

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Αν δεν εξεταστείτε δεν μπορώ να σας πω. Το πιο σωστό είναι να κάνετε έναν ορμονολογικό έλεγχο κ έναν υπέρηχο και να αντιμετωπιστειτε αναλόγως.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • Θα πρέπει να κάνετε εξετάσεις προκειμενου να δούμε τι μπορεί να φταίει. Η κλινική εξέταση και το ιστορικό είναι σημαντικά στην περίπτωση αυτή, επίσης! Προτείνω να επισκεφτείτε έναν ενδοκρινολογο, να σας κατευθύνει από κοντά!

    Koutsaki Maria

    Endocrinologist

    Kesariani

  • Καλησπέρα σας. Εάν λάβετε duphaston θα σας έρθει περίοδος κατά 99%. Το πρόβλημα όμως είναι ότι η περίοδος που θα δείτε θα είναι τεχνητή και δεν θα διορθώσει την αιτία των ανωμαλιών που έχετε με την περίοδο σας. Κατά τη γνώμη μου, λοιπόν θα έπρεπε να αναζητηθεί ο λόγος αυτής της απορρύθμισης που συνήθως έχει κάποια ορμονική ανωμαλία. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο και καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Μπορείτε να δοκιμάσετε τη θεραπεία αλλά γενικά δεν υπάρχει λόγος σοβαρός ανησυχίας. Μπορεί να συμβεί αυτό

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia