• PRP stem cells
  • Submitted on 09/05/2023

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ;

7 specialists answered

  • Αντένδειξη είναι οι ενεργές λοιμώξεις και οι κακοήθειες αίματος.

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Glyfada

  • Η θεραπεία με αιμοπεταλια (PRP) δεν παρουσιάζει παρενέργειες και για τον λογο αυτό εχει ευρύ φασμα εφαρμογών χωρις περιοριδμους ηλικιακής κατανομής . Αποτελείται απο αίμα του ασθενούς και συνεπώς το σωμα το αναγνωρίζει και το αποδέχεται χωρίς να αντιδρά στη θεραπεία. Ειναι μια διαδικασία που χρησιμοποιεί ο οργανισμός για να αυτόθεραπευτεί. Στις περιοχές που εφαρμόζεται υπάρχει φτωχή αιματωση και ο οργανισμος αδυνατεί να αποκαταστήσει σε επιπεδο ίασης . Ουσιαστικά θα μπορούσαμε να πουμε οτι με την θεραπεία PRP "βοηθάμε το σώμα με δικά του μέσα οπου αυτο δεν μπορεί "

    Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Υπόκειται για μία νέα μέθοδο ενδαρθρικών εγχύσεων. Δεν υπάρχουν παρενέργειες, αλλά καλά θα κάνετε να ρωτήσετε το ιατρό σας, για την αποτελεσματικότητα της μεθόδου. Δεν έχει πάντοτε ευεργετική επίδραση και το κόστος της είναι λίγο μεγαλύτερο.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Βιολογικές θεραπείες με χρήση PRP είναι ιδιαίτερα ασφαλείς, επειδή το PRP παρασκευάζεται από αυτόλογο αίμα (ο δότης του αίματος είναι και δέκτης). Το παρασκεύασμα που προκύπτει είναι βιοσυμβατό και δεν υπάρχει κίνδυνος για μετάδοση ασθενειών, αλλεργίες και αυτοάνοσες αντιδράσεις. Οι ανεπιθύμητες ενέργειες είναι σπάνιες και σχετίζονται με την πρακτική εφαρμογή της θεραπείας (συνθήκες παρασκευής και αποστείρωσης).
    Η πιο συχνή παρενέργεια του PRP είναι η αίσθηση του πόνου στην περιοχή έγχυσης του υγρού, η οποία συνήθως διαρκεί για λίγα λεπτά.

    Σαράντης Μιχαήλ

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Psychiko

  • Δεν υπάρχουν παρενέργειες. Όμως το πλάσμα (prp) και τα βλαστοκύτταρα είναι δύο διαφορετικά πράγματα

    Διακάτος Ανδρέας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Ilioupoli

  • Συνήθως όχι. Τα πάντα όμως είναι εξαρτώμενα από τον οργανισμό του κάθε ανθρώπου που υποβάλλεται σε τέτοια.

    Mylonas Hrusanthos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Anavissos

  • Καμμία παρενέργεια είναι απόλυτα φυσικά μεσα

    Σπαγάκος Γεώργιος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Αθλητίατρος

    Markopoulo