• Αυτισμός
  • Submitted on 03/06/2023

τι προβληματα μπορει να παρουσιασει στον λογο ενα αυτιστικο ατομο

11 specialists answered

  • Τα άτομα που παρουσιάζουν χαρακτηριστικά αυτιστικού φάσματος, συχνά εμφανίζουν δυσκολίες στο λόγο και την επικοινωνία. Οι διαφορές στον τρόπο αντίληψης και επεξεργασίας των πληροφοριών μπορεί να επηρεάσουν την εκφορά και την κατανόηση του λόγου. Ορισμένες από τις συνηθισμένες δυσκολίες είναι οι παρακάτω:
    1. Καθυστέρηση στην ανάπτυξη της γλώσσας, κυρίως στα πρώτα χρόνια της ζωής, περιορισμένη λεξιλογική ποικιλία, δυσκολία στην έκφραση και προβλήματα στη γραμματική.
    2. Δυσκολία στην κοινωνική επικοινωνία, όπως κατανόηση των μη λεκτικών μηνυμάτων, προβλήματα με την έναρξη και τη διατήρηση διαλόγου, δυσκολία στην κατανόηση των κοινωνικών
    ... Read more

    Χουρδάκη Γιάννα

    Child psychologist

    Heraklion

  • Από τα πιο σύνηθες είναι η καθυστέρηση ομιλίας. Επίσης συνήθως παρατηρείται η έλλειψη διάθεσης επικοινωνίας. Αλλά ανάλογα με το παιδί τα χαρακτηριστικά αλλάζουν.

    Πουλιάση Mένια

    Occupational Therapist

    Patras

  • Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΕΝΙΚΗ . ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΚΡΙΒΩΣ . ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΟΥΝ ΗΠΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΡΘΡΩΣΗ ,ΣΤΟ ΜΟΡΦΟΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟ Κ.Α .ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΛΟΓΟ .ΕΚΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.

    Sfairopoulou Eygenia

    Λογοθεραπεύτρια - Λογοπεδικός

    Kypseli

  • Τα άτομα με αυτισμό εμφανίζουν τελετουργικά λεκτικά μοτίβα χαιρετισμού και ιδιόμορφες φράσεις. Ένα χαρακτηριστικό σύμπτωμα του αυτισμού είναι η ηχολαλία. Παρουσίαζεται άμεση με την απευθείας ανάκληση των εκφράσεων που το παιδί άκουσε ή ετεροχρονισμένη επαναλαμβάνοντας εκφράσεις που το παιδί άκουσε σε παρελθοντικό χρόνο. Επιπλέον, υπάρχει μια τάση παραγωγής ιδιοσυγκρασιακών εκφωνημάτων, λέξεων χωρίς σημασία, νεολογισμών ή σχολαστικής παραγωγής λόγου.

    Οι φωνολογικές τους ικανότητες εξελίσσονται καθυστερημένα σε σύγκριση με τα τυπικά παιδιά. Παρατηρούνται ιδιομορφίες στα προσωδιακά χαρακτηριστικά της ομιλίας. Ενδέχεται να μιλούν μηχανικ
    ... Read more

    Αντωνοπούλου Αθανασία

    Speech therapist

    Vironas

  • Καθώς το φάσμα του αυτισμού είναι μεγάλο οι δυσκολίες που μπορεί να παρουσιάσει το αυτιστικό άτομο μπορεί να είναι πολύ διαφορετικές κατά περίπτωση. Για παράδειγμα ένα παιδί μπορεί να έχει μια δυσκολία κατανόησης στο μεταφορικό λόγο, ενώ ένα άλλο παιδί μπορεί να είναι μη λεκτικό και να επικοινωνεί με εναλλακτικό τρόπο επικοινωνίας

    Tasia Elli

    Speech therapist

    Kypseli

  • Καλησπερα σας, η ερωτηση σας δεν μπορει να απαντηθει δυστυχως χωρις να εχω εικονα του παιδιου, αναλογα με το δυναμικο του αναπτυσεται και ο λόγος. Συνηθεις δυσκολιες ειναι θέματα επικοινωνιας, καθυστερηση στην αναπτυξη της σκεψης και του λόγου. πιθανον και αρθρωση.

    Παντελεμίδου Βασιλική

    Speech therapist

    Kifisia

  • Ένα αυτιστικό άτομο παρατηρείται ότι παρουσιάζει καθυστερημένη γλωσσική ανάπτυξη ή δυσκολία στη χρήση της γλώσσας για κοινωνική επικοινωνία γιατί δε γνωρίζουν τι μπορούν να πετύχουν με τη χρήση της γλώσσας αφού δυσκολεύονται να καταλάβουν γιατί επικοινωνούν οι άνθρωποι.

    Athanasia Lugkouri

    Occupational Therapist

    Aigaleo

  • Καλησπερα σας! Εξαρτάται απο το επίπεδο του λόγου του.Καλό θα ήταν να προβείτε σε λογοπεδική αξιολόγηση όπου θα σας ενημερώσουν αναλυτικα,ευχαριστώ!

    Menegis Dimitrios

    Speech therapist

    Aigaleo

  • Εξαρτάται πόσο βαρύς είναι ο αυτισμός, μπορεί οι ασθενείς να μην μιλούν και καθόλου.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Οι δυσκολίες λόγου ενός ατόμου στο φάσμα του αυτισμού ποικίλουν κατά πολύ και εξαρτώνται από αρκετούς παράγοντες, όπως η νοημοσύνη, το φύλο, η ηλικία, η εκπαίδευση που έχει λάβει, το οικογενειακό περιβάλλον, καθώς και άλλες συνοδές καταστάσεις. Οι συνήθεις δυσκολίες εστιάζουν στην προσωδία και την πραγματολογία, ενώ σε πιο σοβαρές περιπτώσεις υπάρχει καθυστέρηση ομιλίας, δυσχέρεια στην αντίληψη του λόγου, κ.α.

    Ευγλωττία-Μπερή Μαρία

    Ψυχολόγος & Λογοθεραπεύτρια

    Kolonaki

  • Μπορεί να μη αναπτύξει καθόλου λόγο σε κάποιες περιπτώσεις, σε άλλες εχουν λόγο αλλά υπάρχει καθυστέρηση στην ανάπτυξη του λόγου, περιορισμένο λεξιλόγιο, γραμματικά και συντακτικά λάθη, δυσκαταληπτη ομιλία ,χρήση γ' προσώπου για τον εαυτό του, ηχολαλια κ.α. Επίσης, η επικοινωνία πλήττεται πολύ καθώς τα άτομα με αυτισμό παρουσιάζουν δυσκολίες στην βλεμματική επαφή, στην εναλλαγη σειράς, στην πρωτοβουλία για επικοινωνία, στη μίμηση, στο συμβολικό παιχνίδι, έχουν δικό τους ρεπερτόριο ενδιαφεροντων που δύσκολα θα αφήσουν για να ανταποκριθουν στο κάλεσμα ενός συνομιλητή. Για πιο εξατομικευμένες πληροφορίες χρειάζεται να έχουμε την εικόνα του σ... Read more

    Λαμπίρη Ειρήνη

    Speech therapist

    Mets