• Sports injuries
  • Submitted on 19/06/2023

Καλησπέρα σας, Μετά από τραύματισμο στο ποδόσφαιρο στον αστράγαλο και διάγνωση από ακτηνογραφια και μαγνητική ότι δεν υπάρχει σπάσιμο φόρεσα για μια εβδομάδα γυψο-ναρθηκα και τώρα είμαι στην 4η μέρα με νάρθηκα air-cast αλλά περπατάω αργά με την βοήθεια τις πατερίτσες..Ποτέ θα ξανά πατήσω σταθερά χωρίς τις πατερίτσες και αν χρειάζεται κάποια άσκηση το πόδι μου αργότερα;

4 specialists answered

  • Ακόμα κ για ένα μετρίου βαθμού διάστρεμμα χρειάζονται 3-4 βδομάδες για σχεδόν φυσιολογική λειτουργία ενώ μικροενοχλησεις (πχ πρήξιμο χωρίς πόνο) μπορεί να διαρκέσουν κ για αρκετά παραπάνω. Συνήθως δε χρειάζεται κάποια ειδική ασκηση

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • η θεραπεία του απλού διαστρέμματος είναι 6 εβδομάδες aircast.Αν είναι πιο βαρύς ο τραυματισμός μπορεί να χρειασθεί και παραπάνω χρόνος και ενδεχόμενα και φ/θεραπείες

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Thessaloniki

  • Ο χρόνος αποθεραπείας εξαρτάται από το αν υπάρχει συνδεσμική βλάβη ή όχι. Αν υπάρχει χρειάζονται οπωσδήποτε και φυσικοθεραπείες.

    Τζώρτζη Παρασκευή

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Agia Paraskevi

  • Το πόδι έπρεπε να παραμείνει σε γυψοναρθικα, δεν πρέπει να πατάτε για 10ημερες άμα είναι 2 φορά για 15,ξαπλα το πόδι σε 2 μαξιλάρια, πάγο κάθε 2 ώρες για 20 λεπτά, βελτίωση 80% μετά ποδολουτρα με αλατόνερο 40 λεπτά κάθε φορά, 3με 4 φορές την ημέρα, και συγχρόνως φ/θ 10 συνεδρίασης

    Vasileiadis THeofilos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Petroupoli