• Aponeurosis
  • Submitted on 12/10/2023

Πονάει η απονεύρωση?

21 specialists answered

  • ΟΤΑΝ Η ΑΝΑΣΘΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ ΟΧΙ

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Η απονεύρωση δεν πονάει καθόλου..Πλέον με τα σύγχρονα μέσα και υλικα που διαθέτουμε γίνεται εντελώς ανώδυνα σε μία-δύο επισκέψεις..

    Paraskeuas Ioannis

    Dentist

    Palaio Faliro

  • Καλησπέρα σας! Με τις σύγχρονες μεθόδους αναισθησίας κ τα αναισθητικά υλικά που χρησιμοποιούνται δεν υπάρχει κανένα άγχος ή φόβος για πόνο κατά την διάρκεια της απονευρωσης. Κ για τυχόν ενοχλήσεις μετά την επέμβαση, μας καλύπτουν απόλυτα τα παυσίπονα -αντιφλεγμονώδη -ΜΣΑΦ. Σας ευχαριστούμε!

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Κατά την διάρκεια της θεραπείας ελάχιστα. Μετά την συνέδρια μπορεί να δώσει κάποια ενόχληση που καταπολεμάτε με αντιφλεγμονώδη.

    Alisafis Mihail

    Endodontist

    Ilioupoli

  • Όχι εφόσον γίνεται σωστή και πλήρης αναισθησία στη περιοχή. Πολλές φορές χρειάζεται χρόνο και αρκετές δόσεις αναισθησίας ή και διαφορετικές τεχνικές για κάποιο δόντι με ενεργή φλεγμονή, όμως πάντα μπορούμε να πετύχουμε μια σε βάθος αναισθησία για να ολοκληρωθεί χωρίς άγχος και πρόβλημα η θεραπεία.

  • Καλημέρα σας. Όλες οι οδοντιατρικές πράξεις γίνονται υπό τοπική αναισθησία.

    Tsagkari Nefeli

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Agios Dimitrios

  • Καλησπέρα σας όχι δεν πονάει η απονεύρωση γίνεται αναισθησία για να είναι ήρεμος ο ασθενης

    Mpravaki THeodora

    Dentist

    Peristeri

  • Γίνεται με αναισθησία και έτσι δεν υπάρχει κανένας πόνος κατά τη διάρκεια της διαδικασίας στο ιατρείο μετά κάποια ενόχληση ένας μικρός πόνος που μπορεί να υπάρχει μετα τις πρώτες μία ή δύο μέρες ελέγχεται με κάποιο παυσίπονο

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Η απονεύρωση είναι μια διαδικασία που γίνεται πάντα με τοπική αναισθησία. Έτσι η διαδικασία είναι ανώδυνη και κατά τη διάρκεια της θεραπείας και μετά το πέρας αυτής.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Μη σας φοβίζει , γίνεται με τοπική αναισθησία .

    KOLIOULI ELENI

    Dentist

    Kypseli

  • Οχι,γιατι γινεται με τοπικη αναισθησια

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Μπορεί να γίνει τελείως ανώδυνα

    Levi Anna

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Chalandri

  • Όχι, πόνος δεν υφίσταται κατά την διάρκεια της διαδικασίας*την καλησπέρα μου.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Γίνεται με αναισθησία πάντα. Οπότε όχι.

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Όχι, σαν διαδικασία δεν πονάει όταν γίνεται σωστά.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Καλησπέρα σας,αν το δόντι είναι ζωντανό η απονεύρωση γίνεται με αναισθησία,αν όχι δεν χρειάζεται.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Γίνεται υπό αναισθησία χωρίς να καταλάβετε τιποτα

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Καλησπέρα σας. Κατά την διάρκεια της διαδικασίας, εφόσον το δόντι δεν παρουσιάζει συμπτώματα οξείας φλεγμονής, όπως απόστημα και έντονο πόνο, θα είστε υπό αναισθησία και δεν θα πονάτε . Ανάμεσα στις συνεδρίες και 2-3 μέρες μετά την ολοκλήρωση της θεραπείας είναι πιθανό (όχι απαραίτητο) να υπάρξουν ενοχλήσεις κυρίως κατά την μάσηση, οι οποίες αν είναι έντονες , αντιμετωπίζονται με ένα παυσίπονο.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Petroupoli

  • οχι γενικα η ενδοδοντικη θεραπεια δεν ποναει αφου γινεται παντα με αναισθησια

    Mourtzinos Nikos

    Dentist

    Acharnes

  • Aν γινει υπο αναισθησια κ απο καποιον καταρτισμενο οδοντιατρο που θα τηρησει επακριβως το πρωτοκολλο θεραπειας,οχι...μπορει ο ασθενης να νιωσει καποια μικρη ενοχληση κ να υπαρξει ισως καποια ευαισθησια μετα το περας της πρωτης συνεδριας,αλλα ολα ειναι υπο ελεγχο με τα καταλληλα αναλγητικα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Η απονεύρωση πραγματοποιείται με χορήγηση τοπικής αναισθησίας και είναι ανώδυνη . Μικρές ενοχλήσεις που τυχόν εμφανιστούν μετά την αποδρομή της αναισθησίας αντιμετωπίζονται με λήψη παυσίπονου από τον ασθενή.