• Aponeurosis
  • Submitted on 25/10/2023

Παρακαλώ πείτε μου. Με πόνεσε δόντι που βρίσκεται μέσα σε θήκη. Μπορεί να θεραπευθεί το δόντι χωρίς να καταστραφεί η θήκη;

22 specialists answered

  • Υπάρχει η δυνατότητα αλλά εξαρτάται από τη διάγνωση.

  • θα πρέπει να γίνει διάνοιξη μέσα απο την στεφάνη. Μετά το πέρας της θεραπείας, η διάνοιξη σφραγίζεται με εμφρακτικό..υλικό..

    Alisafis Mihail

    Endodontist

    Ilioupoli

  • Δύσκολο. Μπορεί να τρυπήσει η θήκη ή να ξεκολληθεί, αν αυτό είναι εφικτό, προκειμένου να γίνει η θεραπεία του δοντιού. Είναι όμως πολύ πιθανό να χρειαστεί νέα θήκη μετά.

    Siarampi Niki

    Dentist

    Chaidari

  • Αν δεν βγαίνει η θήκη εύκολα και χρειαστεί απονεύρωση μπορεί να ανοίξει δίοδος απο το δοντι τρυπώντας την θήκη και στο τέλος γίνεται σφράγισμα

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας! Φυσικά, μπορεί να γίνει απονεύρωση ή κ επανάληψη απονεύρωσης, υπό κάποιες προϋποθέσεις, χωρίς να χρειαστεί να βγεί η θήκη. Σας ευχαριστούμε!

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Καλησπερα σας.Ασφαλως κ μπορει,εξαρταται απο την βλαβη καθως κ την εκταση της.Δεν ειναι ιδανικη λυση αλλα εφοσον ο ασθενης δεν επιθυμει να αφαιρεσει την προσθετικη εργασια γινεται μια προσεκτικη κ μικρη διανοιξη στη στεφανη κ προχωρα η θεραπεια.

    Kotsifis Mihail

    Dentist

    Piraeus

  • Εαν το δοντι που καλυπτεται απο τη θηκη δεν ειναι τερηδονισμενο, μπορει να απονευρωθει μεσα απο αυτη. Συνηθως αυτο προϋποθετει τον εξοπλισμο (χρηση μικροσκοπιου) και τις ειδικες γνωσεις ενος ενδοδοντολογου.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Dentist

    Kifisia

  • Aν χρειαστει να γινει απονευρωση η θηκη μπορει να αφαιρεθει με ενα ειδικο εργαλειο που ονομαζεται εξωλκεας.υπαρχει ομως κινδυνος να σπασει το δοντι ασκωντας μεγαλη δυναμη με το εργαλειο αυο,οποτε θελει προσοχη.μια εναλλαχτικη λυση ειναι να τρυπηθει η θηκη απο πανω κ να γινει η θεραπεια μεσα απο κει.μετα η τρυπα που δημιουργειται καλυπτεται με σφραγισμα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Μπορει να γινει απονευρωση ,τρυπωντας μασητικα την θηκη για να αποκτηθει προσβαση στα νευρα του δοντιου

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Αν δεν είναι απονευρωμενο, και χρειάζεται να γίνει ίσως μπορεί να γίνει μέσα από την θήκη. Αλλά δεν γίνεται πάντα αυτό.

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Ναι θα μπορούσε υπό προϋποθέσεις

    KOLIOULI ELENI

    Dentist

    Kypseli

  • Ναι υπάρχουν περιπτώσεις που αυτό μπορεί να γίνει

    Levi Anna

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Chalandri

  • Μπορει να θεραπευτει ειτε βγαζοντας τη θηκη,κατι που ειναι δυσκολο χωρις να χαλασει,ειτε να τρυπηθει η θηκη απο πανω.Αυτο πρακτικα σημαινει οτι θα χαλασει η πορσελανη η το ζιρκονιο στη μασητικη επιφανεια...

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Dentist

    Kavala

  • Ναι γίνεται ενδοδοντικη θεραπεία τρυπώντας τη θήκη.

    Mouroutsos Asimakis

    Dentist

    Marousi

  • Αν απευθυνθείτε σε ενδοδοντιστη ναι

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Η ΘΑ ΒΓΕΙ Η ΘΗΚΗ Η ΘΑ ΤΡΥΠΗΘΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΗ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ

    Papaggelis Nikolaos

    Dentist

    Larissa

  • Καλησπέρα σας,
    Με δυσκολία ίσως και τα καταφέρει ο ενδοδοντιστής να κάνει την ενδοδοντική θεραπεία χώρις να σπάσει τη θήκη. Αλλά συνήθως είναι αναπόφευκτο.

    Tsiorva Lydia

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Kolonaki

  • Υπάρχουν τρόποι ανάλογα με το πρόβλημα του δοντιού. αλλά και αν χρειαστεί να τρυπηθεί η θήκη δεν σημαίνει ότι καταστρέφεται.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ. ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΑΣΗΤΙΚΗ ΔΙΑΝΟΙΞΗ ΤΗΣ ΣΤΕΦΑΝΗΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΜΦΡΑΗ

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Καλησπέρα. Εξαρτάται από το ιστορικό του δοντιού και από το πόσο καλά προστατευμένο είναι το δόντι από την θήκη. Μερικές φορές μπορούμε να απονευρώσουμε ένα δόντι μέσω μιας μικρής τρύπας στο πάνω μέρος της θήκης. Εάν δεν σπάσει η θήκη στην προσπάθεια αυτή και πάει καλά η θεραπεία και φύγει ο πόνος θα κλειστεί στο τέλος απλά η τρύπα στην θήκη με σφράγισμα.

    Tsiplakidi Antigoni

    Dentist

    Nea Makri

  • Καλησπέρα σας,αν τρυπηθει από πάνω ή θήκη και θέλει απονεύρωση μπορεί να γίνει.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Καλησπέρα σας, βεβαίως και μπορεί να γίνει θεραπεία δοντιού, δίχως καταστροφή της θήκης.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati