• Aponeurosis
  • Submitted on 18/03/2024

Καλησπέρα, Πήγα με πόνο στον οδοντίατρο την Παρασκευή 15/3, προχώρησε άμεσα σε απονευρωση γιατί είπε ότι θα κατέληγα νοσοκομείο και έπρεπε να φύγω λόγω δουλειάς. Μου σύστησε algofren για 3 μέρες πρωί βράδυ, για να φύγει η φλεγμονή. Νιώθω όμως πρήξιμο στο ουλο, το οποίο δεν έχει φύγει 3 μέρες μετά και ελαφριά ενόχληση. Στη μασηση ακόμα πονάει. Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό. Επίσης θα μπορώ να επιστρέψω γύρω στις 10 Απριλίου, 25 μέρες δηλαδή μετά την πρώτη θεραπεία για να την ολοκληρώσει. Είναι φυσιολογικό ή να βρω οδοντίατρο στην περιοχή που είμαι? Ευχαριστώ

11 specialists answered

  • Ειναι στα πλαισια του φυσιολογικου,ωστοσο η αντιβιωση θα βοηθουσε αρκετα σε συνδυασμο με την θεραπεια που εχετε ξεκινησει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Αν υπάρχει πρήξιμο θα πρέπει να ενημερώσετε τον γιατρο σας για να σας συνταγογραφησει ίσως κάποια αντιβίωση.
    Θεωρητικά μπορείτε να επιστρέψετε για το επόμενο ραντεβού 25 μέρες μετά το πρώτο! Θέλει προσοχή όμως με το προσωρινό σφράγισμα.

  • Αν δεν φυγουν οι ενοχλησης θα χρειαστειται επανεξεταση, οσον αφορα την αλλαγη οδοντιατρου εξαρταται απο το πως αισθανεστε με τον νυν οδοντιατρο.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Καλητερα συνενοηθειτε με τον οδοντιατρο που σαν ανελαβε μημπως και χρειαζρται να σας δωσει αντιβιωση εφοσον υπαρχει οιδηα στην περιοχη

    Ragkou Vasiliki

    Dentist

    Pagrati

  • Καλησπέρα σας, τα συμπτώματα σας είναι προς το παρόν φυσιολογικά, αν αρχίσετε να έχετε έντονο πόνο ή έντονο πρήξιμο στην περιοχή, να επισκεφθείτε κάποιον οδοντίατρο στην περιοχή σας.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Petroupoli

  • Θα μπορουσε να καθυστερησει το δευτερο σας ραντεβου αρκει να προσεχετε ωστε να μην φυγει το προσωρινο σφραγισμα κ μπουν μεσα υγρα που ευνοουν την μολυνση του.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Είναι αρκετά μεγάλο το χρονικό διάστημα. Ίσως πρέπει να βρείτε γιατρο εκεί που είστε σε συνεννόηση με τον γιατρό σας.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Το σωστό είναι να ολοκληρώσει την θεραπεία ο συνάδελφος που την ξεκίνησε. αν δεν έχετε πρόβλημα να περιμένετε το επόμενο

    Veranis Vasileios

    Dentist

    Petralona

  • Καλό θα ήταν τουλάχιστον μια "αλλαγη" να γινόταν στο δόντι

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Καλησπέρα σας. Ναι είναι φυσιολογικό αν υπάρχει μεγάλη φλεγμονή. Τώρα δεν μπορώ να σας πω με βεβαιότητα για τόσες μέρες,αλλά ναι μπορείτε να περιμένετε.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Απευθυνθείτε ξανά στον συνάδελφο οδοντίατρο που σας παρακολούθησε για περαιτέρω πληροφορίες ή επισκεφθείτε και κάποιον άλλον οδοντίατρο για μια δεύτερη γνώμη . Ευχαριστώ

    Vasilakis Georgios

    Dentist

    Ierapetra