• Aponeurosis
  • Submitted on 16/04/2024

Καλησπέρα.εχω κάνει απονεύρωση σε κάτω φρονιμίτη εδώ και 5 χρόνια.. σήμερα όπως έτρωγα έσπασε ένα κομμάτι δοντιού αλλά το σφράγισμα στέκεται ακόμη... επειδή δεν μπορώ να πάω αυτό τον καιρό στον οδοντίατρο (θα πάω σε 15 ημέρες)υπάρχει περίπτωση να αρχίσει να με πονάει ή να πάθω κάτι;

12 specialists answered

  • Εάν δεν σας πονάει τώρα πιστεύω ότι θα αντέξει μέχρι να πάτε στον οδοντίατρο να το κρατάτε καθαρό

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Απονευρωμένο δόντι ,πάρα πολύ σπάνια πονάει, μην ανησυχείτε.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Οχι,αλλα ομως να αποφευγετε την σκληρη τροφη μην τυχον γινει καταγμα εγκαρσιο στο δοντι

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Υπάρχει περίπτωση αλλά μάλλον δεν θα συμβεί.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Δεν νομιζω, μεχρι να επισκευτειτε τον γιατρο σας να μην μασατε σκληρες τροφες απο εκεινη την πλευρα.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Απο την στιγμη που εχει απονευρωθει οχι,εκτος αν υπαρχει καποιο καταγμα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα σας, το πιθανότερο είναι πως δεν θα σας ενοχλήσει, αλλά πρέπει να πάτε το συντομότερο δυνατόν στον οδοντίατρο για την επιδιόρθωση της ζημιάς ή την εξαγωγή του φρονιμήτη.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Petroupoli

  • λογικα οχι ..αν και θα επρεπε να αφαιρεσετε το σφραγισμα για να μην το καταπιειτε.

    Mourtzinos Nikos

    Dentist

    Acharnes

  • Καλησπέρα σας. Λόγω του ότι είναι ενδοδοντικά θεραπευμενο (απονευρωμενο) δεν θα σας ενοχλήσει. Αλλά δεν μπορεί να παραμείνει σε αυτήν την κατάσταση για μεγάλο χρονικό διάστημα διότι μπορεί να επιμολυνθει η απονεύρωση ή το κάταγμα να προχωρήσει σε σημείο που το δόντι να μην είναι πλέον αποκαταστάσιμο προσθετικά. Αποφύγετε να το χρησιμοποιείτε στη μάσηση μέχρι την τελική του αποκατάσταση. Σας ευχαριστούμε.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Καλησπέρα σας.
    Δεν υπάρχει πιθανότητα να πονέσετε γιατί το δόντι είναι απονευρωμενο.
    Παρόλα αυτά, με την απόσπαση του κομματιού, είναι ανοιχτό το εσωτερικό του δοντιού (ανάλογα φυσικά και το σπάσιμο) στο στοματικό περιβάλλον και είναι επικίνδυνο να περάσουν τροφές και μικρόβια εσωτερικα. Αυτό σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί επανάληψη η απονεύρωση.

    Πέτρος Εμμανουήλ

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Heraklion

  • Να προσέχετε μην σπάσει πιο πολύ αποφεύγοντας τα σκληρά
    Συνιστάται να βάλετε μια θήκη

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Μπορει να σπασει περισσοτερο μεχρι και να προκληθει καθολικο καταγμα δοντιου.

    Nikokiri Anastasia

    Dentist

    Zografou