• Aponeurosis
  • Submitted on 25/01/2024

Καλησπερα..εκανα 2 σφραγισματα και ειχα αφορητους πονους ..ξεκινησα απονευρωση στο ενα δοντι εδω και 1 μερα αλλα οι πονοι συνεχιζονται ειναι αφορητοι..τι συμβαινει ?

9 specialists answered

  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΛΕΓΜΟΝΗ. ΑΝ ΠΟΝΑΕΙ ΣΤΟ ΚΡΥΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΖΕΣΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΕΥΡΟ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΔΟΝΤΙ. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΛΙΝΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Δυστυχώς, κάποιες απονευρωσεις, είναι επίπονες, στην συνέχεια, όλα παίρνουν τον δρόμο τους.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Όταν ο πόνος είναι ´αφόρητος´ και εξακολουθεί να υπαρχει μία μέρα μετά την απονεύρωση, είναι αιτία το ίδιο το δόντι που δεν εχει ολοκληρωθεί η απονεύρωση, ή κάποιο άλλο δόντι.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada

  • Πιθανόν κάποια άλλη παράλληλη αιτία μαζί με αυτό το δόντι που θεραπεύεται. Ενημερώστε με ψυχραιμία και λεπτομέρειες για τα συμπτώματα το γιατρό σας για να έχετε μια πλήρη διάγνωση

  • Καλησπέρα σας. Για την πρώτη -δευτερη μέρα μπορείτε να πάρετε ένα παυσίπονο -αντιφλεγμονωδες. Εάν οι ενοχλήσεις συνεχίζουν κ τις επόμενες μέρες, απαιτείται κλινική κ ακτινογραφικη εξέταση για να μας δείξει εάν προέρχονται από το δόντι που ξεκίνησε απονεύρωση ή εάν χρειάζεται να επέμβετε κ στο δεύτερο δόντι που έγινε σφράγισμα. Σας ευχαριστούμε.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Συνηθως με την απονευρωση οι μεγαλοι πονοι αποχωρουν ακομα κ απο το πρωτο ραντεβου.μπορει να υπαρχει μια ευαισθησια η καποιος μικρος πονος,αλλα οχι οπως τον περιγραφετε.απο κει κ περα δεν μπορε κανεις να ξερεις αν η ολη διαδικασια εχει γινει σωστα ωστε να ανακουφιστειτε.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Ισως ειναι και το αλλο δοντι για απονευρωση.Μια ακτινογραφια θα διαφωτισει την κατασταση

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Αν δεν υποχωρήσουν σε μία ημέρα ίσως πρέπει να σας δει ειδικός ενδοδοντολόγος.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Καλησπέρα σας. Μπορεί να είναι έντονη η φλεγμονή αλλά θα ηρεμήσει με την ενδοδοντικη θεραπεια. Δεν γνωρίζω αν και το 2 δόντι χρειάζεται απονεύρωση και προέρχονται και από εκεί πόνοι.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko