• Aponeurosis
  • Submitted on 13/02/2024

Καλησπέρα σας!! Πριν απο τρεις βδομάδες περιπου εκανα απονευρωση σε ενα δόντι και νιώθω εναν μικρο πονο (κυριως οταν το ακουμπαω). Ωστόσο οταν τρώω δεν ποναει καθόλου. Ειναι φυσιολογικό ολο αυτό; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

12 specialists answered

  • Ειναι πιθανον αναμενομενο,εξαρταται και απο το ιστορικο του δοντιου,δωστε του χρονο εαν εξακολουθει να ειναι μερικως ευαισθητο αλλιως χρειαζεται επανεξεταση.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Πόνος δεν είναι φυσιολογικό, ενόχληση μπορεί να υπάρχει.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΠΟΙΝΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Ενιοτε μπορει να υπαρχει καποια ευαισθησια μετα απο απο μια απονευρωση για λιγο χρονικο διαστημα.Ωστοσο,αν αυτη επιμενει θα πρεπει να βγαλετε μια νεα ακτινογραφια για να δειτε αν υπαρχει ενδοχομενως καποιο καταγμα στην ριζα,αν υπαρχει καποια κινητικοτητα,η' αν υπαρχει καποιο υπεραριθμο νευρο που δεν εχει βρεθει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Θελει χρόνο, θα περασει

    Veranis Vasileios

    Dentist

    Petralona

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον έχει γίνει σωστά η ενδοδοντικη θεραπεία, κάποιες φορές είναι φυσιολογικό να υπάρξει μία μικρή ευαισθησία του δοντιού στην επικρουση ή ακόμα στη μάσηση για ένα μικρό διάστημα. Συνήθως στον μήνα πάνω υποχωρεί κ επανέρχεται η φυσιολογική λειτουργία του. Σας ευχαριστούμε.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Θα υποχωρήσει η ενόχληση με την πάροδο του χρονου

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Γενικά αν είναι στην πρόσθια ζώνη μπορεί να έχετε μικρες ενοχλήσεις για κάποιο διαστημα

    Mourtzinos Nikos

    Dentist

    Acharnes

  • Καλησπερα σας. Ναι μπορεί να συμβεί.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Αν μειώνεται ο πόνος είναι φυσιολογικό. Αλλιώς να το δείτε με τον οδοντίατρο σας

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Λογικα αν σας ποναει αν το ακουμπατε ψηλα στη μυλη θα ποναει κ οταν τρωτε,εκτος αν ποναει στην ριζα ψηλα,οποτε προκειται για ακρορριζικο αποστημα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Θα πρεπει με τη συμπληρωση του μηνα, τα συμπτωματα να εξαφανιστουν και ο μικρος πονος σιγα σιγα να υποχωρησει και αυτος. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada