• Aponeurosis
  • Submitted on 30/01/2024

Καλησπέρα σας. Είμαι στο 2ο ραντεβού απονεύρωσης και νιώθω πολύ έντονο πόνο, δεύτερη μέρα τώρα. Παίρνω algofren αλλά μετά από 3-4 ώρες ο πόνος επανέρχεται. Δεν έχω κάποιο πρήξιμο τι μπορεί να είναι;

16 specialists answered

  • Ειναι προβλεπομενες οι ενοχλησεις τις πρωτες ημερες μετα απο απονευρωση,ειδικα οταν αυτες ειναι υπο ελεγχο με ηπια παυσιπονα ειδαλλως χρειαζεται επανεξεταση.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Η παρουσία φλεγμονής μπορεί να προκαλεί έντονο πόνο.
    Ενδέχεται να υπάρχει κάποια επιπλοκή όπως οστεονεκρώσεις (dry socket) ή άλλα προβλήματα στην περιοχή.
    Η λοίμωξη μπορεί να προκαλέσει έντονο πόνο και αίσθημα δυσφορίας.
    Προτείνεται να επικοινωνήσετε αμέσως με τον οδοντίατρό σας για να προγραμματίσετε ένα ραντεβού επανελέγχου και να εξεταστείτε προσεκτικά για τον λόγο του έντονου πόνου.

    Margoni Ioanna

    Dentist

    Vari

  • Τραυματισμός από τις διαδικασίες. Θα περάσει.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Χρειάζεται να προχωρήσετε την απονεύρωση

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Πολλες φορες προκαλει πονο η υπαρξη μικροβιων ακομη και χωρις πρηξιμο. Χρειαζεται αξιολογηση απο τον οδοντιατρο.

    Tzanou Areti

    Dentist

    Marousi

  • Καλησπέρα σας , είναι πολύ πιθανόν και συνηθισμένο , να δημιουργείται κατα την διάρκεια μιας ενδοδοντικής θεραπείας ένας ερεθισμός γύρω και έξω απο το δόντι , ανάμεσα στη ρίζα και το οστο της γνάθου , που λέγεται περιρριζίτιδα , η οποία δημιουργεί έντονο πόνο όταν το δόντι πιέζεται .Κάποιες φορές ευνοεί σε αυτο , η μορφή του ριζικού συστήματος του δοντιου ή το στάδιο της φλεγμονής που βρισκόταν το δόντι όταν πήγατε για να ξεκινήσει η απονεύρωση (πχ αν ήταν ήδη νεκρό και ετοιμαζόταν ή ήδη είχε απόστημα).
    Μην απογοητεύεστε , εμπιστευτείτε τον οδοντίατρο σας και αναφέρετέ του το πρόβλημα την επόμενη φορά . Ισως να πρέπει να κάνει κάποιους ε
    ... Read more

    Δραμητινός Νικόλαος

    Dentist

    Heraklion

  • Τι μπορει να ειναι; Μόλυνση ειναι που δεν εχει βρει διεξοδο να βγει αφου η απονευρωση δεν εχει ολοκληρωθει επιτυχως. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada

  • Καλημέρα σας.Μπορεί να συμβαίνει αυτό εφόσον δεν έχει ολοκληρωθεί η θεραπεία.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Καλησπέρα σας, οι πιθανότεροι λόγοι για πόνο μετά από δεύτερο ραντεβού ενδοδοντικής θεραπείας (απονεύρωσης) είναι:
    1) η μη εύρεση κάποιου ριζικού σωλήνα (κάθε δόντι ανάλογα την θέση του και τον αριθμό των ριζών του έχει και αντίστοιχους σωλήνες)
    2) δεν έχει βρεθεί το σωστό μήκος της ρίζας , με αποτέλεσμα να μην έχει καθαριστεί σωστά.
    Το αποτέλεσμα και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις είναι πως υπάρχει υπολειπόμμενος νευρικός ιστός που δεν έχει αφαιρεθει από το δόντι, γεγονός που είναι υπέυθυνο για τα συμπτώματα σας.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Petroupoli

  • Καλησπέρα σας. Είτε δεν έχει ολοκληρωθεί η επεξεργασία των σωλήνων εσωτερικά του δοντιού, είτε δεν έχουν βρεθεί όλοι οι σωλήνες, είτε υπάρχει ακροριζικη βλάβη που δεν έχει αντιμετωπιστεί ακόμα. Σας ευχαριστούμε.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Καλησπερα σας.Ισως οι ριζικοι σωληνες εχουν μεγαλο μικροβιακο φορτιο,οποτε μαλλον θα χρειαστειτε αντιβιωση.Ο γιατρος σας θα σας πει καλλιτερα που σας εχει δει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Προφανώς κάποια επιπλοκη της θεραπείας
    Συμβαίνει σε ορισμένες περιπτώσεις

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Απλά, δυστυχώς, η φλεγμονή είναι δυνατή και επιμένει. Συμβαίνει αρκετές φορές.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Μπορεί να οφείλεται σε διάφορες αιτίες. 1.Εχουν μείνει υπολείμματα πολφου (νευρου) σε κάποιον ή κάποιους ριζικους σωλήνες. 2. Έχει δημιουργηθεί περιακροριζικη φλεγμονή που οφείλεται στη μηχανική επεξεργασία του (των) Ρ.σ. 3. Αν έχουμε να κάνουμε με νεκρωση πολφου εξαρχής μπορει να υπάρχει μικροβιακη διήθηση του περιριζιου (περιακροριζικη αλλοίωση) η οποία έχει ενεργοποιηθεί λόγω της διαδικασίας της ενδοδοντικής θεραπείας. Συνήθως σε αυτή την τελευταία περίπτωση εμφανίζεται και οίδημα.

    Palamidas Patroklos

    Endodontist

    Kolonaki

  • Συνηθως μετα απο το πρωτο ραντεβου υπαρχει καποια ευαισθησια στο δοντι,αλλα οχι τοσο εντονη οσο την περιγραφετε?καλο θα ηταν να γινεται πιο σαφης ως προς το ειδος του πονου.πχ ποναει κατα τη μασηση η σε καποιο αλλο ερεθισμα.τα απονευρωμενα δοντια οπως ανεφερα πριν εχουν μια ευαισθησια συνηθως για 2-3 μερες κατα τη μασηση.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Η εμφάνιση συμπτωματολογίας πόνου από ήπιο έως έντονο, πριν την ολοκλήρωση της ενδοδοντικής θεραπείας ή ακόμα και ένα διάστημα μετά, είναι φαινόμενο σύνηθες. Με την πάροδο κάποιων ημερών και με τη χρήση αντιφλεγμονώδων φαρμάκων, σταδιακά τα συμπτώματα υποχωρούν. Ωστόσο, συστήνεται κλινικός και ακτινογραφικός έλεγχος από τον γιατρό σας στην επόμενη επίσκεψη ώστε να αποκλειστεί το ενδεχόμενο κάποιας επιπλοκής.

    Με εκτίμηση
    LoveSmile

    Smile Love

    Dentist

    Syntagma