• Aponeurosis
  • Submitted on 29/07/2023

Καλησπέρα, ο γιατρός μου δεν σφράγισε το δόντι μου για μία εβδομάδα για να σιγουρευψουμε οτι δεν χρειάζεται απονεύρωση και εφόσον δεν πόνεσα κατά την διάρκεια της εβδομάδας προχωρήσαμε σε σφράγισμα. Στην συνέχεια όμως το δόντι μου άρχισε να με πονάει ανά τακτά χρονικά διαστήματα (μια φορά την εβδομάδα) και για 10-5 δευτερόλεπτα. Παρόλο που με πόνεσε λίγες φορές και γρήγορα ο πόνος πέρναει. Ειναι ενας ισχυρός πόνος που δεν είχα νοιώσει προηγούμενος. Τι μπορώ να ζητήσω απο τον οδοντίατρο μου, χρειάζομαι απονεύρωση, πρέπει να ανησυχήσω;

18 specialists answered

  • Γνωστοποιηστε στο γιατρο σας τα συμπτωματα σας καθως γνωριζει το ιστορικο του δοντιου.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Δείτε αν το σύμπτωμα υποχωρεί σε ένταση και συχνότητα με την πάροδο των ημερών και αποφεύγετε τα κρύα και τα ζεστά κ φυσικά επικοινωνήστε αν επιμένει με τον οδοντιατρο σας για πιθανή απονεύρωση

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • ελπίζω να έχετε βρει λύση στον πόνο σας αυτή την στιγμή που σας στέλνω μήνυμα.Το καλύτερο είναι να μιλήσετε με τον θεράποντα ιατρό σας και εκείνος θα σας κατευθύνει γιατί θα έχει έξετάσει και καταγράψει τί έχει δει και θα κρίνει από κοντά τη λύση χρειάζεστε!Περαστικά

  • Υπομονη πρεπει να κανετε και να πλενεται οσο καλυτερα γινεται το δοντι,ειδικοτερα σε νεους ασθενεις φτιαχνει ο οργανισμος τριτογενη οδοντινη και ελαττωνονται τα συμπτωματα..

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Dentist

    Kavala

  • Θα πρέπει να εξεταστείτε από οδοντίατρο. Η μη ύπαρξη συμπτωμάτων πριν την τελική έμφραξη δεν διασφαλίζει και την απουσία συμπτωμάτων μετά το τέλος αυτής.

  • Καλησπέρα σας,υπάρχει περίπτωση όντως να χρειάζεται απονεύρωση.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Εάν ο πόνος, εξακολουθεί να υφίσταται, κατά την γνώμη μου, ενημερώστε τον γιατρό σας, προκειμένου να αποφασίσετε από κοινού, τί σχέδιο θεραπείας θα ακολουθήσετε. Την καλησπέρα μου.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Ενδεχομένως να είναι καλό να γίνει θεραπεία με κάποιο βιοενεργο υλικό όπως το mta. Σε αντίθετη περίπτωση ο χρόνος θα δείξει τη πορεία του δοντιού, εάν θα χρειαστεί απονεύρωση η όχι στο μέλλον.

    TOULOUPAKI HRYSANNA

    Dentist

    Heraklion

  • Καλησπερα, εφόσον το δοντι συνεχίζει να εχει ενοχλήσεις χρειάζεται να βγει μια ακτινογραφια για να αξιολογηθεί η κατάσταση του κ αν τελικά χρειάζεται απονεύρωση.

    Αλεξόπουλος Αριστείδης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Agios Dimitrios

  • Καλησπέρα σας. Μπορεί να γίνει επανέλεγχος κ κάποια τεστ, σε συνδιασμό με ακτινογραφικη κ κλινική εξέταση για να δείτε εάν θα χρειαστεί απονεύρωση ή όχι.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Χρειάζεστε οπωσδήποτε απονεύρωση. Αν αυτό δε γίνει, είτε θα σας πιάσει πολύ οξύς πόνος, είτε το δόντι σταδιακά θα νεκρωθεί και θα κάνει απόστημα.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Dentist

    Kifisia

  • Καλό είναι να επισκεφτείτε και πάλι τον οδοντίατρο για να ελέγξει αν είναι ακόμα το δόντι ζωντανό ή αν χρειάζεται απονεύρωση

    Levi Anna

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Chalandri

  • Καλησπερα.Θα προτεινα να επισκεφτειτε ξανα τον οδοντιατρο σας για επαναξιολογηση της κλινικης καταστασης και καποια ακτινογραφια .Ισως ειναι πιθανο να χρειαστει απονευρωση εφ'οσον τα συμπτωματα επιμενουν και εντεινονται.

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Μπορει κ να χρειαζεται απονευρωση.μονο με τα συμπτωματα που περιγραφετε δεν ειναι ευκολο μεσα απο εδω να γινει διαγνωση.καλυτερα να σας εξετασει κλινικα καποιος κ επισης να βγαλει καποια ακτινογραφια για να κρινει το μεγεθος της βλαβης πριν προχωρησει.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Πιθανώς να μην υπεύθυνο το δόντι που έχει απονευρωσεις για τον αυτόματο πόνο που έχετε αλλά κάποιο άλλο. Δεδομένου ότι έχει αφαιρεθεί το νεύρο , δεν δύναται να προκαλέσει αυτόματο πόνο. Θα πρέπει να εξεταστειτε εκ νεου

    Antoniou Panagiotis (Deactivated account)

    Dentist

    Trikala

  • Καλησπέρα σας!
    Δυστυχώς από τα συμπτώματα που περιγράφετε ,το πιθανότερο σενάριο είναι ότι πρέπει να γίνει ενδοδοντική θεραπεία του δοντιού σας.
    Ο ισχυρός πόνος που νιώσατε είναι δείγμα πολφίτιδας που δυστυχώς είναι η κύρια αιτία της απονεύρωσης.

    Varikos THomas

    Dentist

    Marousi

  • Το πιο πιθανό είναι να χρειάζεται απονεύρωση για να ηρεμήσει.....

    Makantani Eydokia

    Dentist

    Exarcheia

  • Καλό θα ήταν να ενημερώσετε τον γιατρό σας, που το έχει δει. Μάλλον θα χρειαστεί απονεύρωση αφού πονάει.

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou