• Aponeurosis
  • Submitted on 11/04/2024

Καλησπέρα, έχω κάνει απονεύρωση Τον Αύγουστο σε ένα δόντι πίσω πίσω και κάποιες φορές ακόμη αισθάνομαι ευαισθησία όταν πίνω κάτι ζεστό κυρίως. Έχουμε κάνει τον Ιανουάριο ακτινογραφία για να δούμε αν η απονεύρωση είχε πάει καλά και μου είπαν ότι είναι όλα οκ. Να τονίσω ότι σε αυτό το δόντι λειπει ένα μικρό τμήμα και μου είπαν πως θα χρειαστεί κάποιο επενθετο. Που μπορεί να οφείλεται η ευαισθησία;

8 specialists answered

  • Η ευαισθησια οφειλεται σε καποιο παρακειμενο δοντι

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Τα απονευρωμενα δόντια δεν πονάνε καθόσον εφόσον δεν υπάρχει νεύρο.
    Καλό θα ήταν πάντως να βάλετε μια θήκη για προστασία

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Καλησπέρα σας. Ελέγχεται το ενδοδοντικα θεραπευμενο (απονευρωμενο) δόντι ακτινογραφικα κ κλινικά. Ίσως να ζητούσατε κ μία δεύτερη αξιολόγηση από ενδοδοντιστη/ενδοδοντολογο. Εφόσον έχει γίνει η ενδοδοντικη θεραπεία του δοντιού δεν θα έπρεπε σ αυτό να αισθάνεστε τις αλλαγές της θερμοκρασίας Παράλληλα ελέγχονται κ τα παρακείμενα δόντια ακτινογραφικα κ κλινικά με τέστ θερμικής δοκιμασίας για αξιολόγηση της συμπεριφοράς τους ή κ κάποια πιθανή αυχενική τους ευαισθησία. Σας ευχαριστούμε.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Οφείλεται σε κάποιο διπλανό δόντι.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Αποκλείεται να νιώθετε ευαισθησία από ζεστό ή κρύο σε δόντι απονευρωμενο. Είναι κάποιο γειτονικό μάλλον και σας μπερδεύει.

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Καλησπέρα σας, η ευαισθησία στο κρύο και το ζεστό αποκλέιεται να προέρχεται από ένα δόντι που έχει απονευρωθεί καθώς δεν υπάρχουν νεύρα μέσα στο δόντι για να υπάρχει η αίσθηση του κρύου και του ζεστού. Η ευαισθησία πρόερχεται κατά πάσα πιθανότητα από κάποιο διπλανό δόντι στην περιοχή.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Petroupoli

  • Καλησπέρα σας, τα απονευρωμένα δόντια δεν μπορούν να έχουν αίσθηση στο κρύο ή το ζεστό. Το πιο πιθανό είναι η αιτία της ευαισθησίας αυτής να είναι κάποιο άλλο δοντάκι και καλό θα ήταν να το κοιτάξετε σύντομα!!

  • Ισως απο παρακειμενο δοντι, παντως οχι απο το απονευρωμενο δοντι.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia