• Aponeurosis
  • Submitted on 24/10/2023

Καλησπέρα, έχω απόστημα στο δόντι με θήκη, ο ιατρός είπε ότι η ρίζα σαπίζει, πρέπει να βγάλω το δόντι

19 specialists answered

  • Να το βγάλετε.

  • εξαρτάται απο την κατασταση του δοντιού. Χρειάζεται συνεκτίμηση των επιμέρους παραγόντων...

    Alisafis Mihail

    Endodontist

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα σας. Αν η ρίζα του δοντιού σας έχει πρόβλημα τότε δυστυχώς το δόντι είναι για εξαγωγή.

    Tsagkari Nefeli

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Agios Dimitrios

  • Καλησπέρα σας! Οι περιπτώσεις συνήθως που ένα τέτοιο δόντι πάει για εξαγωγή είναι όταν υπάρχει επανατερηδονισμος του δοντιού κάτω από την θήκη κ πιθανόν δεν υπάρχει πλέον υγιές δόντι για να στηρίξει μία καινούργια θήκη, σε συνδιασμό με κάποια φλεγμονή -αποστημα των ριζών του δοντιού που επιβάλουν την άμεση λύση του προβλήματος. Σας ευχαριστούμε!

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Πρεπει να αξιολογηθει η βλαβη κ η σοβαροτητα της.Εφοσον κρινεται μη αναστρεψιμη τοτε μπορει να εξαχθει το δοντι αρκει να εξεταστουν οι εναλλακτικες πρωτα

    Kotsifis Mihail

    Dentist

    Piraeus

  • Καλημέρα σας, αρχικά πρέπει να αφαιρεθεί η θήκη να γίνει ακτινογραφία να δούμε την έκταση της αλλοιώσεις στο ακρορρίζιο για πραγματοποιηθεί σωστή διάγνωση.

    Γιανισέβσκι Ανέστης

    Dentist

    Kato Patisia

  • Οχι απαραιτητα. Πιθανον να μπορει να σωθει με μια απονευρωση.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Dentist

    Kifisia

  • εξαρταται κατα ποσο προχωρημενο ειναι το αποστημα.αν ειναι μικρο σχετικα μπορει να γινει μια προσπαθεια ενδοδοντικης θεραπειας (απονευρωση) αφου αφαιρεθει η θηκη η τρυπηθει προσκαιρα απο πανω (μασητικα).καλο ειναι σε τετοιες πειπτωσεις να αφηνουμε ενα εξαμηνο με ενα χρονο για να δουμε ακτινογραφικα (κατα ποσο εχει μειωθει το αποστημα) κ αν η θεραπεια κρινεται επιτυχης.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Η διατυπωση σας δεν εχει λεπτομερειες,οποτε δεν μπορω να σας δωσω συγκεκριμενη απαντηση.Εμπιστευτειτε τον γιατρο σας που σας εχει δει κλινικα και γνωριζει ολα τα σχετικα με το δοντι σας

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Πρέπει να δω την ακτινογραφία για να σας πω τι χρειάζεται.

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Στις περισσότερες των περιπτώσεων μπορούμε να σώσουμε το δόντι.

    KOLIOULI ELENI

    Dentist

    Kypseli

  • Κλινικός και ακτινογραφικός έλεγχος θα σας δώσει τη σωστή λύση για το πρόβλημα αυτό

    Levi Anna

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Chalandri

  • Υπάρχει και η εναλλακτική να αφαιρεθεί πρώτα η θηκη δια κοπής για να εκτιμηθεί πιο εξονυχιστικά η κατάσταση

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΟΣΤΙΚΗ ΣΤΗΡΙΞΗ

    Papaggelis Nikolaos

    Dentist

    Larissa

  • Αφού έτσι σας είπε, έτσι θα είναι. Αν ρωτάτε αν πρέπει να βγάλετε το δόντι, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και δεν μπορεί να απαντηθεί χωρίς εξέταση από κοντά.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Καλησπέρα. Ο συνάδελφος θα έκρινε την κατάσταση του δοντιού σας από ακτινογραφία και κλινική εικόνα. Εάν δεν σας πρότεινε απονεύρωση και θεωρεί ότι το δόντι δεν αξίζει μια καινούρια θεραπεία, τότε θα είναι καλό, εάν δεν σας ικανοποιεί αυτή η διάγνωση, να πάτε σε κάποιον άλλον συνάδελφο να το εξετάσει κλινικά. Υπάρχει όμως μεγάλη περίπτωση να ακούσετε την ίδια ακριβός απάντηση.

    Tsiplakidi Antigoni

    Dentist

    Nea Makri

  • Καλησπέρα σας,αν ο γιατρός σας είπε ότι σαπίζει η ρίζα και δεν μπορεί να κρατηθεί στο φταγμό τότε η μόνη λύση είναι η εξαγωγή.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Καλησπέρα σας, μπορεί το δόντι να σώζεται με ενδοδοντική θεραπεία , ρωτήστε κι έναν ενδοδοντιστή.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΝΑΙ. ΑΥΤΟ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΕΙ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΚΑ. ΑΝ ΟΧΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ Η ΘΗΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΔΟΝΤΙ

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi