• Aponeurosis
  • Submitted on 28/12/2023

Καλησπερα! Ειχα δοντι, στο οποιο εγινε επαναληψη απονευρωσης λογω του οτι δεν ειχε καθαριστει παλαιοτερα και δημιουργηθηκε φλεγμονη στη ριζα. Απο τη στιγμη που εγινε επαναληψη απονευρωσης, υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει ξανα φλεγμονη? Επειδη νοιωθω πονο, αλλα ισως να ειναι απο το διπλα δοντι που εσπασε και ειναι βαθυ σφραγισμα και το οποιο θα φτιαξω αυριο

9 specialists answered

  • Καλημέρα σας. Η απονεύρωση και ιδιαίτερα η επανάληψη της απονεύρωσης είναι θεραπείες που αποτρέπουν την εξαγωγή του δοντιού, αλλά δυστυχώς δεν έχουν 100% επιτυχία. Για να είμαστε σίγουροι ότι η επανάληψη της απονεύρωσης είναι επιτυχημένη χρειάζονται ακτινογραφίες για να δει ο οδοντίατρος αν η "φλεγμονή μειώθηκε" σε σχέση με την αρχική κατάσταση. Εφόσον το διπλανό δόντι έσπασε είναι πολύ πιθανόν να είναι υπεύθυνο για τον πόνο. Παρόλα αυτά δεν μπορούμε να αποκλείσουμε το απονευρωμένο δόντι χωρίς ακτινογραφία και κλινικό έλεγχο (π.χ. πόνος του δοντιού στην επίκρουση και στη μάσηση, πρήξιμο, συρίγγιο).

    Παππάς Φώτης

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος - Ενδοδοντιστής - Εμφυτευματολόγος

    Kalamaria

  • Εάν η επανάληψη απονεύρωσης έχει γίνει σωστά όχι δεν θα πρέπει να έχετε συμπτώματα.. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι και το να είναι υπεύθυνο το γειτονικό σας δόντι.Καλο θα είναι να γίνει και μια ακτινογραφία.

    Nikokiri Anastasia

    Dentist

    Zografou

  • Μετα την επαναληψη της θεραπειας η φλεγμονη πιθανον να υποχωρησει.αυτο δεν ειναι σιγουρο ομως κ πρεπει να επιβεβαιωθει μετα την κλινικη κ ακτινογραφικη εξεταση ανα 6μηνο.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Οπως ειπατε ο πονος πιθανον να ειναι απο το δοντι που εσπασε αφου ειναι και βαθυ.Η επαναλληψη ενδοδοντικης θεραπειας συνηθως εξασφαλιζει ενα καλο αποτελεσμα.

    Ragkou Vasiliki

    Dentist

    Pagrati

  • Πιθανοτατα να ειναι και απο το διπλα. Ομως ενα δοντι μετα απο επαναληψη απονευρωσης γενικα μπορει να συνεχιζει να πονα τις πρώτες ημερές και αυτό σταδιακά σταματά. Αν η επανάληψη έγινε αποκλειστικά από επαγγελματία ενδοδοντιστή σπάνια να συμβεί αναζωπύρωση

    Simis Christos

    Dentist

    Athens

  • Καλησπερα σας

    1)Προκειται για αλλο δοντι

    ή

    2)Υπαρχει περιπτωση η επαναληψη θεραπειας να μην εγινε σωστα και αυτη. Σε αυτη την περιπτωση θα σας παρεπεμπα να παρετε τη γνωμη καποιου που να χρησιμοποιει μικροσκοπιο ωστε να ειναι σε θεση να βρει και να καθαρισει ολες τις ριζες και τους ριζικους σωληνες και ετσι να εξαφανισει την φλεγμονη της ριζας μια για παντα.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada

  • Εφοσον η θεραπεια γινει οπως πρεπει,και εφοσον τηρειτε ολα τα πρωτοκολλα υγιεινης του στοματος και προληπτικων τακτικων ελεγχων,τοτε δεν εχετε κανενα λογο να φοβαστε

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Άμα β επανάληψη έγινε σωστά δεν θα έχετε θέμα

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Μπορεί να είναι από το απονευρωμενο δόντι, μπορεί και από το σπασμένο. Συμβουλευτείτε τον γιατρό σας.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras